مطالب درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: در سوگ ایرج پزشکزاد

img

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: در سوگ ایرج پزشکزاد

شنبه, 25ام دی, 1400

در سوگ ایرج پزشکزاد

نقاشی از هادی حیدری

درگذشت ایرج پزشکزاد، شخصیت والای ادبی و سیاسی ایران برای همه ما، بویژه جامعه ادبی، فکری و سیاسی ایران ضایعه ای بزرگ است.

پزشکزاد با خلق اثر بی نظیر دائی جان ناپلئون، قلوب هم میهنان خود را تسخیر کرد و پس از آن نیز با خلق آثاری که آنها نیز معرف توانائی کم نظیر وی در ارائه تحلیل و وصف موقعیت ها هستند، یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر ایران شد.

پزشکزاد در کتاب دائی جان ناپلئون با طنز خاص خود و نثری زیبا به شرح موشکافانه و دقیق نحوه گفتار عموم پرداخت و با شیوه تفکری که نه خود مردم ایران، بلکه انگلیس یا بیگانگان را فرمانروا و مسئول امور و وضعیت ما میدانست به مقابله برخاست. کتاب او که به انگلیسی و چند زبان دیگر نیز ترجمه شد، در واقع افشای این طرز فکر و تاکیدی بر مسئولیت همگی ما در تعیین سرنوشت خود و آینده ایران است.

در زمینه سیاسی پزشکزاد شخصیتی ملی و طرفدار راه مصدق بود. او پس از انقلاب در پاریس، در پی آشنایی با دکتر شاپور بختیار، از رهبران نهضت ملی ایران، به یاری او برخاست، به عضویت نهضت مقاومت ملی ایران در آمد و تا لحظه آخر عضو شورای عالی این سازمان بود. او مدتها مسئولیت روزنامه قیام ایران را به عهده داشت و آن را با کمک فرهیختگان سیاسی و ادبی ایران اداره میکرد.

جای این آزادیخواه بزرگ ملی، نویسنده کم‌نظیر و ایراندوست در قلب همه ایرانیان است. ما ضایعه درگذشت را به فرزند او و خانواده محترم پزشکزاد و تمامی ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

۲۵ دیماه ۱۴۰۰ برابر ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info