همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران: زنان برنده پیکار بر سر حجاب اجباری خواهند بود!

img

همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران: زنان برنده پیکار بر سر حجاب اجباری خواهند بود!

چهارشنبه, 23ام فروردین, 1402

زنان برنده پیکار بر سر حجاب اجباری خواهند بود!

همگامی” پشتیبان و همراه مبارزه زنان برای آزادی پوشش است

جنبش انقلابی “زن، زندگی، آزادی” که با قتل مهسا امینی بر اثر ضرب و شتم وحشیانه او از سوی ماموران گشت ارشاد بدلیل “بدحجابی” آغاز گشت، حجاب اجباری و آزادی در انتخاب سبک زندگی را را در کانون مبارزه مردم ایران قرار داد. از آن زمان شمار زیادی از زنان بدون حجاب در شهرها رفت و آمد می​کنند. جمهوری اسلامی که عقب​نشینی از حجاب اجباری را به منزله از دست رفتن هویت خود و متزلزل شدن پایه‌های نظری و مذهبی نهاد ولایت فقیه به حساب می​آورد، با تمام توان به میدان آمده است تا وضعیت را به قبل از شکل​گیری جنبش مهسا برگرداند و زنان را وادار سازد که با حجاب به خیابان​ها بیآیند و یا دستکم از شتاب گزینش پوشش آزاد توسط زنان بکاهد.  

حکومت از راهی کردن گشت ارشاد به خیابان​ها واهمه دارد. این بار برای اعمال حجاب اجباری به پلمب صدها کافه، رستوران، واحد صنفی و فروشگاه و حتی پلمب هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگران روی آورده است. در همین دو هفته تعطیلات نوروزی بیش از ۱۵۰۰ واحد صنفی را پلمب کرده​اند. در حالی که بستن مراکز تجاری، گردشگری و تفریحی در چارچوب ساختار قانونی خود جمهوری اسلامی نیز فاقد وجاهت قانونی است. از لحاظ اقتصادی نیز بر نارضایتی‌ها افزوده است.

در عین حال حکومت با ارسال نیرو تحت عنوان “آمران به معروف و ناهیان از منکر” به خیابان‌ها و مراکز عمومی به اذیت و آزار زنان بدون حجاب ادامه می‌دهد. مجلس شورای اسلامی در پی تدوین قانون برای محروم کردن زنان بی​حجاب از خدمات اجتماعی است تا در صورت عدم ارائه لایحه از طرف دولت بر اساس طرح قوه قضائیه آن را عملی سازد. احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی هم روز ۱۹ فروردین ماه، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که از شنبه آینده برخورد با «بی‌حجاب‌ها» آغاز خواهد شد. او گفت که برای ثبت «بی‌حجابی ها» از فناوری‌های هوشمند استفاده می‌شود و افرادی که در معابر عمومی، خودرو یا در اماکن تجاری «کشف حجاب» کنند، به محاکم قضایی معرفی می‌شوند. محرومیت از خدمات عمومی چون دریافت گذرنامه و گواهینامه رانندگی، بسته شدن حساب بانکی و غیره نیز به عنوان مجازات‌های جدید برای زنانی که کشف حجاب می‌کنند، در نظر گرفته است.

این اقدامات در پی اظهارات اخیر علی خامنه‌ای صورت می​گیرد. او بی‌حجابی را “حرام شرعی و سیاسی” خواند و از دستگاه​های نظارتی خواست تا با آن “هوشیارانه” برخورد کنند. او با این برخورد بود و نبود جمهوری اسلامی را به حجاب مرتبط کرد. برخی از ائمه جمعه​ و مسئولان ستاد امر به معروف هم از حامیان حکومت خواسته‌اند که برای برخورد با زنان بی​حجاب به‌صورت “آتش به‌اختیار” عمل کنند.

جمهوری اسلامی در تحمیل حجاب اجباری در طی ۴۴ سال گذشته با مقاومت سرسختانه زنان روبرو شده است. زنان با تحمل هزینه​های سنگین در مقابل حکومت ایستاده و برنامه آن را به شکست کشانده​اند. این بار هم همه تمهیدات حکومت از جمله مسموم کردن صدها مدرسه دختران به ضد خود تبدیل شده، مقاومت مدنی را افزایش داده و زنان و دختران ایرانی همراه با مردان با عزم قوی​تر به مبارزه با حکومت ضدزن برخاسته​اند. امروز آن‌ها با طغیان‌گری و نافرمانی مدنی، با شادی، پایکوبی و مقاومت در برابر پوشش اجباری، شعارهای جنبش انقلابی “زن زندگی آزادی” را در خیابان​ها فریاد می​زنند.

جنبش مهسا در مخالفت با حجاب اجباری پا به حیات گذاشته، با آن عمیقأ پیوند خورده و تداوم آن با مبارزه علیه حجاب اجباری درآمیخته است. مبارزه علیه حجاب در حال حاضر به کانون تلاش​ها برای گذار از جمهوری اسلامی و استقرار دموکراسی در کشور ما تبدیل شده است. “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران” پشتیبان و همراه مبارزه زنان برای آزادی پوشش و تامین حقوق برابر زن و مرد است و معتقد است که در چالش بر سر حجاب اجباری، جمهوری اسلامی بازنده و زنان برنده​ اند. “همگامی” از ابتکارات و اقدامات زنان در کاربست نافرمانی مدنی و مقاومت در برابر دست‌اندازی حکومت به حقوق اساسی زنان حمایت کرده، به سهم خود می‌کوشد در این کارزارها مشارکت کند و به رژیم هشدار می دهد که دست از آزار و سرکوب زنان ایران بردارد و حقوق زنان را برپایه قوانین بین المللی به رسمیت شناسند.

“همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران”

۲۳ فروردین ۱۴۰۲ (۱۲ آوریل ۲۰۲۳)