مطالب درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست

رضا علامه‌زاده  آنچه انقلاب ۱۴۰۱ در ایران را از انقلابات گذشته در جهان متمایز مى‌سازد

img

Reza-Allamehzadeh1

 آنچه انقلاب ۱۴۰۱ در ایران را از انقلابات گذشته در جهان متمایز مى‌سازد در شعار اصلى و شریف “زن زندگى آزادى” بیان شده است؛ انقلابى که علت خروش انسانى‌اش را در ترانه‌ى جهانگیر شده‌ى “براى” به‌روشنى اعلام کرده است: دفاع از بوسیدن بدون ترس، نجات “پیروز” و حیات وحش و درختان خیابان، همدلى با کودکان مهاجر و بچه‌هاى خیابانى، و رهائى از اختاپوس مذهبى که نخبه‌ها را زندانى و بهشت اجبارى را با شلاق تبلیغ مى‌کند.

در هیچ‌یک از جنبش‌هاى اخیر در ایران، در خاورمیانه و حتى در سراسر جهان، خیزش یا انقلاب اجتماعى را نمى‌توان یافت که شعار اصلى و ترانه‌ى بیانگر خواست‌هایش تا به این حد مترقى، انسانى، شریف، مدرن و منطبق بر دغدغه‌هاى بشر آگاه و نگران سرنوشت انسان و کره زمین باشد.

گرچه در تمام جنبش‌هاى انقلابى معاصر در جهان، هم‌چون انقلابات رنگین در اروپاى شرقى، و بهار عربى در خاورمیانه و شمال افریقا، شعار مرکزى و موتور حرکت مردم شعار سحرانگیز “آزادى” بوده است ولى هیچ‌کدام مفهوم آزادى را در خواست‌هائى به روشنى آن‌چه در شعار “زن زندگى آزادى” بیان شده، و در ترانه‌ى ساخته شده بر آرزوهاى اعلام شده‌ى مردم ایران تدوین یافته، بیان نکرده است.
توجه جهانی – مردم عادی و شخصیت‌های برجسته هنری و سیاسی – به انقلاب “زن زندگی آزادی” از همین خصیصه منحصر به فرد آن نشأت گرفته است که شجاعت کم‌نظیر مردم وطنمان، بویژه نسل جوان و بالاخص بانوان، ابعادی حماسی به آن بخشیده است.
خوشبختانه تا آن‌جا که من دیده‌ام رفتار و سلوک مبارزین در کف خیابان‌های ایران و شعارهای سر داده شده در تظاهرات در جای‌جای وطن، هماهنگی چشمگیری با کاراکتر مترقی و پیشروی انقلاب “زن زندگی آزادی” دارد.
در خارج از وطن اما گه‌گاه رفتار و شعارهائی از مبارزینی که در حمایت از مردم ایران به خیابان می‌آیند دیده می‌شود که با روح اتحادگرایانه، تکثرگرا، دمکرات‌منشانه، شریف و نجیب شعار “زن زندگی آزادی” هماهنگ به نظر نمی‌رسند.
از دادن نمونه آگاهانه پرهیز می‌کنم چرا که همدلی و همراهی را در این مرحله حساس اصلی‌ترین ضامن تداوم جنبش، و پیروزی نهائی این انقلاب بی‌بدیل می‌شناسم. طناب خامنه‌ای روز به روز دارد بر گردن جوانان ما تنگ‌تر می‌شود و ما حامیان انقلاب “زن زندگی آزادی” نباید با حذف هم‌دیگر هزینه‌ی جنایات او را کاهش دهیم.

رضا علامه‌زاده

از: گویا