مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » علیمردان خان و جمهوری اسلامی در گفتگو با امیررضا امیربختیار

علیمردان خان و جمهوری اسلامی در گفتگو با امیررضا امیربختیار

دیدار رهبر جمهوری اسلامی با جمعی از برگزار کنندگان کنگره “علیمردان خان” بعد از اعتراض هایی که در لرستان و بختیاری و بعضی دیگر مناطق کشور به سریال جنجالی “سرزمین کهن” و بی احترامی که در آن به قوم لر و بختیاری شده بود، در نوع خودش حاشیه هایی را به همراه داشت. صحبت های رهبر جمهوری اسلامی و تجلیل از شخصیت علیمردان خان و بیان شخصیت مذهبی قیان علیمردان خان، نکته های جالبی از این صحبت بود.
امروز با آقای امیررضا امیربختیار، نگاهی خواهیم کرد به این موضوع و حاشیه های این دیدار و البته نگاهی داشته باشیم به اعتراضاتی که در بختیاری  اتفاق افتاده بود.

کامیار بهرنگ: آقای امیربختیار عزیز، درود و سلام بسیار بر شما به برنامه ما بسیار خوش آمدید. اول اگر اجازه بدید بسیار کلی بحث را آغاز کنیم و نگاه بکنیم به اینکه چرا در میان تمام کسانی که به هر صورت در تاریخ لرستان و قوم بختیاری از شخصیت های شناخته شده ای هستند در این میان “علیمردان خان” به عنوان فردی انتخاب می شود که در میان صحبت های آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نقش بازی میکنه؟ به طور کلی نگاه بکنیم که ” علیمردان خان ” چرا باید موضوع بحث قرار بگیره ؟

امیررضا امیربختیار: من هم سلام عرض می کنم به شما و هم میهنان عزیز. در ارتباط با این دیدار باید بگم، پس از حوادثی که در مناطق بختیاری نشین روی داد جمعی از مسئولین جمهوری اسلامی در پی این بر آمدند که بگونه ای این اعتراض هایی که شده را منحرف بکنند به سمتی که حکومت مایل هست. و از این جهت که در سالهای گذشته همواره سعی شده بود مردم بختیاری را مردمی ولایت مدار بنامند و بعضی مسئولین جمهوری اسلامی که متاسفانه از افراد بختیاری نیز در بین آنها وجود دارند از جمله فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مورد بسیار فعال بوده است و این دیداری که برگزار شده بود نیز در این راستا بود و آقای “محسن رضایی” و جمعی از افرادی که همایشی را در چند سال گذشته برگزار می کنند با نام علیمردان خان که نزدیکان آقای رضایی هستند به دیدار آقای خامنه ای رفته اند.
اینکه چرا علیمران خان را در بین خوانین بختیاری انتخاب کرده اند، اول قابل توجه است اینکه ایشون یکی از شخصیت های بسیار محبوب در بین مردم بختیاری هستند و ترانه ها حماسه های بسیاری در مورد ایشون در بختیاری سروده و گفته شده است و هم اکنون نیز هر گاه در هر منطقه بختیاری کنسرت موسیقی برگزار میشود یا شاهنامه خوانی ای هست یکی از اشعاری که در آنجا اجرا میشه وبسیار مورد استقبال مردم قرار می گیرد شعری هست که در ارتباط با علیمردان خان سروده شده است.
اما چرا جمهوری اسلامی میکوشد از این مسئله استفاده بکند این است که در بین خوانین بختیاری یکی از افرادی که برعلیه رضا شاه پهلوی قیام کردند “علیمردان خان” بودند و این حکومت سعی میکند از این مسئله استفاده بکند و واقعیت های فکری و قیام علیمردان خان را به کنار بگذارد و تنها نکته ای را که مطرح می کند همانطور که از صحبت های آقای خامنه ای در دیدار با جمعی از افرای که تنها نان کنگره “علیمردان خان بختیاری” را یدک می کشند و هیچ ارتباطی با ایشون ندارند، مشخص است به عنوان نمونه، شخصیت مذهبی یا قیامی را که می گویند در ارتباط با مذهب و به خاطر مسائل مذهبی انجام داده بود در صورتی که اصلاً چنین مسئله ای مطرح نبوده در آن زمان در بختیاری و دلایل مسیار مختلفی بود که علیمردان خان و بختیاری قیام کردند برعلیه رضا شاه که می توانیم به آن بپردازیم و پیشینه علیمردان خان آنچه کاملاً مشخص است به مشروطیت بر میگردد و تلاش هایی که ایشون به همراه دیگر اعضای خانواده و همتباران بختیاری و دیگر هموطن هایشان در سراسر ایران برای احیاء مشروطه انجام دادند هستش.

کامیار بهرنگ: آقای امیربختیار، اگر اجازه بدید قبل از اینکه وارد صحبت های رهبر جمهوری اسلامی بشیم، دقیقاً همان نکته ای را که خودتان در پایان داشتید به آن اشاره می کردید، شخصیت علیمردان خان، این شخصیت را اگر امکان داره خیلی کوتاه برای ما معرفی بکنید ممنون میشم.

امیررضا امیربختیار: علیمردان خان از نسلی هستند که  نوجوانی خودشان را در عصر مشروطیت میگذروندن و شاهد عصری بودند که از جمله مادر خودشان سردار بی بی مریم بختیاری _ که ایشون نیز یکی از برجسته ترین شخصیت های بختیاری و شخصیت های ملی کشورمان هستند که متاسفانه کمتر به ایشون نیز پرداخته شده_  برای حاکمیت ملی، احیاء مشروطیت و آرمان هایی که سالهای سال برای آن تلاش شده بود و قانون اساسی ای که خون بهای آزادی خواهان بود و سلطنت شاه را مشروط کرده بود به رعایت حقوق ملت گذرانده بودند و در دوران رضا شاه پهلوی متاسفانه تمام این قوانین و تلاش هایی که برای مشروطیت صورت گرفته بود پایمال شد و شاهد یک نوع از حکومت مطلقه بودیم در کشورمان و بختیاری که خود را وارث مشروطیت می دانست در برابر این مسئله قیام کرد که از جمله افرادی که در این راستا مبارزه کردند علیمردان خان بختیاری بودند و شخصیت های دیگری مثل خانبابا خان اسعد، محمدرضا خان سردار فاتح بختیاری بودند که حتی حزبی را در منطقه بختیاری تاسیس کردند به نام حزب ستاره بختیاری که این حزب خودش را حافظ مشروطه ایران و حقوق ملت میدانست و وقتی ما مرامنامه و اساسنامه این حزب را مطالعه می کنیم که اولین حزب منطقه ای هم هستش که در خاورمیانه تاسیس شده است بغیر از میهن دوستی، بغیر از آزادی خواهی بغیر از مبارزه با فقر بغیر از دفاع از حقوق ملت ایران و منطقه ای که در آن فعالیت می کردند _ بختیاری_ چیز دیگری را جستجو نمی کردند و علیمردان خان یکی از رهبران این حزب و این جریان بود که در ان زمان به وجود آوردند و از این رو بود که ایشون قیامی را انجام دادند و به مقابله با حکومتی پرداختند که روز به روز مستبد تر میشد و آزادی خواهان را سرکوب می کردند خصوصاً در مناطق بختیاری متاسفانه فجایع بسیاری در آن دوران صورت گرفت و بسیاری از رهبران و مردم این منطقه به بدترین نوع خود سرکوب شدند،
ایشون رهبری قیامی را برعده گرفتند که متاسفانه این قیام سرکوب شد و علیمردان خان بازداشت و در تهران اعدام شدند. نکته ای هم که شاید یادآوری اش در اینجا مفید باشد این هست که همبندی های رهبر قیام بختیاری ها نقل کرده اند که در پای جوخه اعدام آخرین جملاتی که فریاد کردند پاینده ایران و زنده باد آزادی بود.

کامیار بهرنگ: آقای امیر بختیار، در پاسخ اول شما اشاره مستقیمی به موضوع اعتراض هایی که در بختیاری صورت گرفته بود کردید. ما اتفاقاً با خود شما این اعتراض ها را بررسی کرده بودیم و خوشحال میشم که یک نگاهی بکنیم امروز مجدداً. با توجه به اینکه اعتراض ها به هر صورت به یک نتیجه ای حالا شاید در ظاهر حداقل رسید و با توجه به موضوعاتی که خودتان هم پشتر مطرح کرده بودید، از آغاز و سرانجامش الان اگر بخواهیم صحبت بکنیم آن اعتراض هارو چگونه شما می بینید؟

امیررضا امیربختیار: من پیشتر در گفتگو با خود شما و بعضی از رسانه ها ی دیگر در ارتباط با این مسئله اشاره کردم که این اعتراض ها بغضی بود که سالها در بختیاری مانده بود و این سریالی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد موجب ترکیدن این بغض شد. در این سریال نیز بیش از هر فرد ابتدا به علیقلی خان سردار اسعد بختیاری که سمبل مشروطه خواهی بختیاری و خانواده ایشون و بختیاری توهین شده بود.
و این توهین نیز  به صورت گسترده در مناطق بختیاری مورد اعتراض قرار گرفت به گونه ای که در شهری مثل الیگودرز که شهر خیلی بزرگی هم نیست از نظر جمعتی حدود ۱۰ الی بیست هزار نفر از مردم جلوی فرمانداری تجمع کردند به گزارش خبرگزاری های رسمی در جمهوری اسلامی. در این اعتراض ها مردم خواهان یک سری مطالبات شدند و در نتیجه گستردگی اعتراض ها و انعکاس گسترده آن در رسانه های بین المللی حکومت در یک عقب نشینی متوقف کردن این سریال را قبول کردند. این توقف نیز بصورت طبیعی از سوی مردم بختیاری مورد استقبال قرار گرفت و حداقل به یکی از خواسته های طبیعی خود دست پیدا کردند و من خیلی متاسفم که در مملکت ما افرادی در روی کار هستند که به این صورت به یکی از اقوام ایرانی که بغیر از میهن دوستی، بغیر از تلاش برای حافظ تمامیت سرزمینی کشور، بغیر از آزادی خواهی کار دیگری نکرده اینگونه می تازند.

در طول عمر جمهوری اسلامی ما شاهد این بودیم که بارها بختیاری مورد بدترین و زشت ترین توهین ها قرار گرفته. یکی از برجسته ترین شخصیت های بختیاری زنده یاد دکتر شاپور بختیار هستند که همه می دانند ایشون چگونه و توسط چه کسانی در پاریس به قتل رسیدند . پس از قتل دکتر بختیار این مردم با وجود تمام گرفتاری هایی که از طرف حکومت وجود داشت برای ایشون در منازل خودشان سوگواری کردند. در واقع این حکومت یکی از رهبران بختیاری که بسیار مورد علاقه مردم هستند را نه تنها به قتل فجیع ترین صورت به قتل رسانده بلکه همواره بدترین توهین ها و تخریب ها را نسبت به ایشون می کنند، در سریال ها و فیلم های مختلف دیگری نیز که ساخته اند نیز به همین صورت بوده است. البته این را هم بگویم انتظار دیگری از حکومتی که خود را وارث مشروعه میداند ما نمی توانیم داشته باشیم. وقتی که دو تفکر اصولی یعنی مشروطه و مشروعه در برابر هم قرار می گیرند و وقتی بختیاری خودش را وارث مشروطه می داند و حکومت در راس کار هست که میراث دار مشروعه هست در چنین موقعیتی ما مورد بیشترین تخریبها و تحریف ها و حذف ها از سوی حکومت قرار می گیریم. با این وجود در بختیاری تلاش های بسیار زیادی صورت گرفته که مردم بتوانند از حقوق خودشان دفاع بکنند. من فکر میکنم دلیل اصلی که آقای خامنه ای و دیگر رهبران جمهوری اسلامی نیز در این زمان مشخص اقدام کردند به دلجویی ها به گونه ای که خودشان می پسندند در این راستا هست که این پتانسیل عظیمی که در بختیاری وجود داره و در سالهای گذشته سرکوب شده را به عنوان یک خطر همواره احساس می کردند و این احساس خطر موجب شده که این آقایون در این مقطع مشخص اقدام به بعضی کارها بکنند.

کامیار بهرنگ: آقای امیر بختیار، شما خودتون اشاراتی داشته اید، با توجه به اینکه تاریخ معاصر ایران را نگاه بکنیم، تاریخ صد ساله و مبارزات حداقل مشروطه به این طرف را نگاه بکنیم، سردار اسعد بختیاری، علیمردان خان و حتی جلوتر که می آییم خود شما هم اشاره کردید شاید تنها بشه به دکتر شاپور بختیار اشاره کرد، مسلماً بسیاری دیگر نیز بوده و هستند. قوم لر و بختیاری نشان داده اند در تاریخ ایران که همواره به میهن دوستی شهرت داشته و در این مورد هرگز کم نگذاشته اند، چگونه می بینید این سیر مبارزات مردم را و البته در چند سال اخیر ظلم بسیاری که به آنها شده و برای حقوق حقه خود حداقل مبارزه می کنند اما همواره دچار ظلم و تبعیض هم بودند. این مبارزات را اگر بخواهید دی کل ارزیابی بکنید، این را چگونه می بینید ؟

امیررضا امیربختیار: من  فکر می کنم این مسئولیت روشنفکران و نخبگان بختیاری هست که در مورد تلاشی انجام بدهند. متاسفانه همانطور که پیشتر اشاره کردم در طول صد سال گذشته حکومت هایی که در ایران روی کار بوده اند بغیر از استثنا هایی با توجه به پتانسیلی که در بختیاری می دیدند و کوشش هایی که در بختیاری در جهت احقاق حقوق ملت می دیدند که همواره وجود داشته بیشترین فشار ها و تحریف ها و سرکوب ها نسبت به بختیاری وجود داشته.  و این خود موجب شده که بختیاری دچار عقب افتادیگی و گرفتاری های بسیاری بشه. من دکتر شاپور بختیار را به عنوان نمونه عرض کردم با توجه به شناخته تر شده بودن ایشون، همانطور که خودتان اشاره داشتید بسیاری از رهبران و مردم بختیاری به قتل رسیده اند، امروز ما در کنار هر کدام از قبرستان هایی که در شهر ها و روستاهای بختیاری وجود داره برویم آرامگاه های جدا شده ی بی نام و شانی را می بینیم که آرامگاه آزادی خواهانی هست که توسط این حکومت خصوصاً در  دهه شصت و اوایل دهه هفتاد به قتل رسیده اند که متاسفانه کمتر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.

آنچه امروز به نظر من مسئولیت  فرد فرد روشنفکران و آزادی خواهان در بختیاری هست، این است که در این راستا تلاش بکنند که به احیاء و به روزرسانی ساختار بختیاری بپردازند با یک سازمان دهی نوین آنچه را که واقعیت های بختیاری و اندیشه های افرادی مثل سردار اسعد، سردار مریم، امیرمفخم، صمصام السلطنه، علیمردان خان و بسیاری از شخصیت ها و مجاهدبن بختیاری که برای احقاق حقوق این شهروندان کوشیده اند را آنگونه که بوده برای مردم بازگو بکنند. البته این را هم لازم هست بگویم که مردم در تمام این سالها تا جایی که امکان داشته تلاش خود را کرده اند و سند آن هم همین گور های بی نام و نشان هست ولی متاسفانه قدرت حاکمیت و پشتیبانی های خارجی شرقی و غربی آن موجب شده که در طول این سالها تغریباً این حکومت توانسته هر کاری که مایل بوده با مردم بکند، اما آنچه اهمیت دارد کوشش بیشتر و هدفمند تر مردم و روشنفکران و سیاستمداران آزادی خواه بختیاری هست برای سازماندهی مجدد بختیاری.

کامیار بهرنگ: آقای امیر بختیار عزیز، بحث پایانی شما اتفاقاً بسیار مهم است، این ساختاری که بیان می کنید مسلماً در بحث من و شما خلاصه نخواهد شد و نیازمند یک بحث بسیار جامع تری هست و بسیار مفید خواهد بود که این بحث ها را به صورت چند نفره و در میز گرد ها باز بکنیم. اما به عنوان آغاز گر این بحث اگر بخواهیم با شما صحبت را ادامه بدیم، این ساختاری که خودتان اشاره می کنید و مسلماً در موردش فکر هم کرده بودید و بحث هایی از این دست هست چه ویژگی هایی داره؟ خودتون بخش های کوتاهی را در پاسخ پیش اشاره کردید که دوست دارم بیشتر آن را توضیح بدید تا مبنا بحث های بعدی ما قرار بگیرد.

امیررضا امیربختیار: حضور شما عرض بکنم که این نیاز به یک کار جمعی و اینکه روشنفکران و فعالین این منطقه تلاش کنند و فکرهای خودشان را روی هم قرار بدهند و یک راهکار نوینی را در این مورد ابداع بکنند. اما آنچه وجود داره و از تاریخ ما مشخص هست ما در گذشته یک ساختار ایلی داشته ایم که این ساختار ایلی به صورت طبیعی پس از تمام این سالها دستخوش تغییراتی شده که هم میتواند خوب باشد و هم منفی. اما از اصول تجدد این است که ساختار ایلی به صورت گذشته نمی تواند وجود داشته باشد ولی متاسفانه بخاطر اینکه ما جایگزین های مناسبی را نتوانستیم در این سالها برای آن تعریف کنیم می تواند، که این بخش بد این تغییرات است. و من فکر می کنم تلاشی که باید در این مورد صورت بگیرد این هست که این جایگزین های مناسب این ساختار قدیمی ایلی را تعریف و به جامعه ارائه بدهیم.
اما در این رابطه دو مسئله بیش از همه به نظر من اهمیت دارد، یکی توجه به اینکه در تمام سالهای گذشته مستبدین کوشیده اند که بختیاری را آنگونه که خودشان مایل هستند تعریف و منحرف بکنند و این ماجرا هم در نظام سابق وجود داشت و هم در این نظام  که افرادی را با استفاده از رانت های حکومتی ابزار قدرت و ثروت  در مقابل شخصیت آزادی خواه بختیاری به عنوان رهبران بختیاری تحمیل کنند، که در این رژیم این انحراف و تحمیل بزرگ را در وجود محسن رضایی میتوانیم ببینیم و بعضی از افراد نزدیک به ایشان که این یک خطر بسیار بزرگ برای بختیاری است و مسئله دوم که از  نظر من اهمیت دارد توجه به خطر توطئه بعضی کشور های خارجی و گروه های جدایی طلب ی است که خواهان نابودی کشور ما هستند وتلاش می کنند در بختیاری تاثیر بزارند. به نظر من این دو خطر بزرگی هستند که می خواهد بختیاری را آنگونه که خود مایل هستند ببینند و نه آنگونه که بختیاری خود هست. و در پایان روی این نکته یک بار دیگر همانطور که همیشه گفته هم تاکید میکنم که ایرانیت و آزادی خواه بودن دو ویژگی جدا نشدنی از هویت بختیاری است.

کامیار بهرنگ: جناب امیربختیار عزیز، من از شما تشکر میکنم که امروز هم همراه ما بودید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>