مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » وقایع » ابراز نگرانی از “زنانه شدن فقر” در ایران

ابراز نگرانی از “زنانه شدن فقر” در ایران

 

bikari-zanan

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید که بیش از ۸۰ درصد زنان سرپرست خانواده بیکار هستند. او همچنین تصریح می‌کند که بیش از ۷۰ درصد از این زنان نیز بی‌سواد هستند.

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی روز شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که ۷۰ درصد از زنان سرپرست خانواده بی‌سواد هستند.

او با اشاره به اینکه در شرایط حاضر مهم‌تر از باسواد شدن این زنان، آموزش مهارت به آنان است، تصریح کرد که ۸۲ درصد از زنان سرپرست خانواده بیکار هستند. به گفته معاون امور زنان رییس‌جمهور ایران، باید برگزاری دوره‌های آموزش مهارتی و اشتغال زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار بگیرد.

از سوی دیگر پرویز فتاح، رئیس “کمیته امداد امام خمینی” می‌گوید که ۶۰ درصد از خانواده‌های تحت حمایت این نهاد را زنان سرپرست خانواده تشکیل می‌دهند. او نسبت به آنچه که “زنانه شدن فقر در ایران” خواند هشدار داد و خواستار تصویب قوانین حمایتی در این ‌باره شد.

پیش از این مریم مجتهدزاده، رئیس “مرکز امور زنان و خانواده” نهاد ریاست جمهوری گفته بود: «زنان سرپرست خانوار در ادارات در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت. همچنین ساعات کار آنها از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در هفته کاهش می‌یابد.»

هیئت دولت ایران همچنین در شهریور ماه ۱۳۹۲ تصویب کرد که پس از بازنشستگی، از کارافتادگی یا فوت زنان شاغل سرپرست خانوار، یکی از فرزندان آن‌ها در اولویت استخدام قرار خواهد گرفت.

کاهش حضور زنان در بازار کار

با این همه به نظر می‌رسد که همچنان زنان ایرانی از شانس کمتری برای یافتن کار برخوردار هستند. در چند سال گذشته زنان بیشتر از مردان موقعیت شغلی خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در میان زنان جویای کار از ۶/ ۳۲ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴/ ۴۳ درصد در بهار سال ۱۳۹۳ رسیده است.

این گزارش تصریح می‌کند که پاییز سال ۱۳۹۲ پایین‌ترین حد مشارکت اقتصادی زنان بوده است. شاخص مشارکت اقتصادی در این زمان در میان مردان ۶۲ درصد و در میان زنان در حدود ۱۱ درصد عنوان شده است.

تداوم وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران، چشم‌انداز روشنی برای زنان جویای کار ترسیم نمی‌کند. به باور ناظران اقتصادی، با وجود ثبات نسبی اقتصادی و بهبود شاخص‌های اقتصادی، زنان بیکار از اقبال کمتری برای یافتن کار مورد نظر خود برخوردارند.
از: دویچه وله

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>