مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » مقتضیات و ضرورتها : ضیاء مصباح

مقتضیات و ضرورتها : ضیاء مصباح

مقتضیات و ضرورتها                                                         ضیاء مصباح

در این روزگار پرمخاطره از هر جهت آنهم در پرتو تحولات بسیار سریع علمی، تکنولژی، ارتباطات و اطلاعات که روند مسلط جهانی شدن – اثرگذاری ویژه اش بیش از پیش مشهود گردیده … برخی از جوامع بر اساس  ضرورتها، مقتضیات و ارزش های مترقیانه روز همچون آزادی، مردم سالاری، حقوق بشر و حکومت قانون را وجهه همت خود ساخته، راه توسعه، آبادانی و رفاه عمومی در امور داخلی و تعاملات سازنده در امور خارجی را دستور کار خود قرار داده اند.

از سوئی دیگر بعضی از حکومتها که نمونه بارز آن حکومت ایدئولژیک حاکم است، بسبب پایبندی به موازین و ارزشهای اعتقادی دیرینه و دستورالعملهای مربوط به آن (بدون ورود و پرداختن به علل و انگیزه های دیگر …) راه چالشگری و اشاعه بینش مورد نظر را در دستور کار بالاخص در مسائل خارجی قرار داده اند ….

ساختار سیاسی بسته و نوعی استبدادی این جوامع و اولویت تاکید بر اشاعه به اصطلاح ارزشهای نه چندان مناسب این روزگار و تامین نیازمندیهای جامعه منتخب و گروههای پیگیر آن که از جمیع جهات در برابر ملت اندک مینماید، بازتاب مخرب داخلی خود را در پی داشته و سبب بروز بحران های اقتصادی داخلی، تورم، بیکاری، توسعه وحشت آور فساد، اختلاس، رشوه خواری ،آسیب های اجتماعی و افت ارزشها میشود .

جامعه ای این چنین به تبع جهل و سوء نیت حکومت، بتدریج در نوعی انزوای سیاسی قرار میگیرد .

حال اگر این جامعه گذشته از مشکلات روز افزون داخلی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن، با تحریم های سنگین خارجی به ویژه تحریم های یک جانبه مضاعف در پیش ! و از همه دردناکتر شیوع ویروس کرونا روبرو  باشد و در قبال واکنش های داخلی اجتماعی با خط مشی امنیتی و سرکوب گرانه بشکلی که در آبانماه سال گذشته شاهد آن بوده ایم، مواجه شود … از تمامی فرصتهای در پیش برای ترقی و تعالی وطنش ناخواسته محروم میماند .

در این میان حکومت بناچار و برای حفظ بقاء بهر قیمتی، برآن میشود به جای سیاست « نه شرقی و نه غربی » به پیروی از رهبر آزاده ایرانیان « سیاست موازنه منفی شادروان دکتر مصدق » بناچار سیاست نگاه به شرق یعنی نزدیکی با روسیه، چین و تا حدودی هند را در پیش بگیرد ….

این جماعت نمیخواهند در برنامه ریزی ها توجه کنند که بعنوان نمونه صادرات سالیانه چین به آمریکا 600 میلیارد دلار است و حتی در همین شرایط حاضر نیستند این حجم عظیم صادرات را در قبال صادرات چند میلیاردی به ایران را از دست بدهند …

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>