مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » بر ما چه می گذرد ؟( ضیاء مصباح )

بر ما چه می گذرد ؟( ضیاء مصباح )

 

بگفته مکرر اقای روحانی درپی رد دهها بار تقاضای ملاقات آقای ترامپ در سفرهای  سالیانه  به نیویورک ، به دلیل نبود قدرت تصمیم گیری که  برای مصرف عوام داخل بیان شده  و ادامه داستان .. ناگهان برخلاف آنچه در خاطره عارف و عامی نقش بسته  میگوید : چنانچه آبادانی کشور و رفاه مردمان در گرو مذاکره باشد مطلقا دریغ نمیکنم «نقل به مضمون » ودر این میان  به  نا توانی ها ی نظام  ودر نتگنا بودن مردمان   با ادبیات خا ص خود با تصور « نشستن عوام بی خبر در پای منبر»    نکاتی از این دست را خاطر  نشان میسازد .

در این های و هوی ، رسانه دولت «انتخاب » ضمن اشاره به  : نگرانی  حزب دمکرات رقیب انتخابات در پیش ایالات متحده از آثار دیدار احتمالی ،   مخالفت های علنی « به احتمال هما هنگ شده »اصول گرایا ن  درون کشور  ،  بیانیه 5 شهریور نمایندگان همین مجلس با همه ویژگیها ، مخالفت تعدادی از اعضاء کابینه ترامپ و همراهان ایشان ، موکول دانستن دیدار به لغو کلیه تحریم های اعمال شده طی دو سال اخیر ، بازگشت امریکا بطور رسمی به معاهده برجام ، از همه مهمتر مغایرت با سخنان  رهبری که بروال معمول در این چند روز سکوت را بر گزیده ولی عوامل بصورت فعال داد سخن میدهند و….  درتحلیل و گزارشی  میگوید :

مقابله با این مواضع و توقعات عملی نبوده و قرار است درب بر همان پاشنه بچرخد و انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته است و مسافرتهای  اقای ظریف با هزینه های هنگفت منجمله  حدود 40 نفر بادیگارد محافظ نگران هجوم ایرانیان مقیم کشورهای اروپائی ، با همه شعار مردمی بود ن ،بی حاصل خواهد ماند هر چند برای قضاوت زود است

در این رابطه با نقل قول « البته به مضمون » از صاحبنظری – میتوان کمک گرفت   :

وقتی ترامپ از برجام خارج شد:   براندازان  تصورشان این بود که دیگر کار تمام  و به بعد باید  اندیشید،   چهره‌های اصلاح طلب  توصیه کردند به مذاکره با ترامپ تن باید داد  و اصولگرایان تندرو  از مقاومت تمام عیاردم زدند  و اینکه  آمریکا به زودی در مقابل قدرت عظیم ماعقب نشینی خواهد کرد ونظام  در آستانه یک پیروزی بزرگ است بر همه قدرت‌های جهان  و منطقه ای.

اما امروز – اگر مذاکراتی در جریان افتد که شواهد خلاف انرا نشان میدهد :

براندازان  سکوت کرده  و امید می‌اندوزند که مذاکرات شکست بخورد و  بر طبل  گذشته بکوبند. اصلاح طلب‌ها  شروع مذاکرات را نشانه صدق ادعاهای خود میپندارند وجناح مقابل را متهم می‌کنند که برای کشور هزینه بیهوده ساختند و بالاخره اصولگرایان مذاکره را بیهوده قلمداد ، در دل امید می‌برند کار به جایی نرسد و حتی اگر دستشان رسید اخلال هم می‌کنند.

به این ترتیب «رویداد نابهنگام و غیر منتظره دیدار و مذاکره » به آ نجا می انجامد که هر کس خود را تکرار می‌کند یکی با تاکید بر اهمیت آن، و دیگری با انکارش.

اگر مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا جریان پیدا کند: براندازان باید تصدیق کنند، نظام بیش از آنچه فکر می‌کنند قدرت بازیگری در دوره‌های بحرانی دارد ومی‌تواند با تکیه بر ریشه‌های اجتماعی و تمهیدات منطقه‌ای بیش از آنچه تصور رود  ایستادگی کند، ضمن اینکه آمریکا هم در اعمال قدرت محدودیت دارد و هر چه بخواهد قادر به انجامش نیست واصلاح طلبان باید تصدیق کنند سیاست منحصر به گفتگو نیست و بازیگری درست و مقاومت معقول میطلبد .

اصولگرایان هم باید بیاموزند هیچ قدرتی نامحدود نیست و اعمال قدرت بدون توجه به محدودیت‌هایش، خودزنی بشمار میرود.

در هر حال بدون تردید ماجرا های  بعد از برجام  به  تجربه ای جمعی تبدیل  شد ه تا هر یک از بازیگران وادی مملکت داری « خود را » بازآفرینی کرده  و باور کنند این  ظرفیت هنگامی افزایش می یابد  که  از تصور تحقق هدفی بزرگ در زمان کوتاه دست بردارندو به« بازی برد برد »روی آورند .

– برانداختن نظام ، تحقق بخشیدن به یک دمکراسی تمام عیار برای اصلاح طلبان  ویا به کار آوردن یک رژیم تماماً انقلابی و اسلامی، برای اصولگرایان تندرو ،بدون تردید اهداف  بزرگی میباشد و هر کدام در صدد جا به جایی و به حساب نیاوردن مردم و «چرخیدن در بر همان پاشنه »

اما مردم این چنین نیستند

مردم با حافظه‌ فعال :  فاصله میان مفاهیم  و واقعیت‌ها را  میدانند و باور دارند که رسانه ها ی این روزگار از حرف های بی حاصل هدف دار انباشته اند  ،این مردمان سخن متفاوتی نمی‌سازندو همزمان  به سخن‌های موجود هم بی اعتنایی می‌کنند.

این راز و رمز، فاصله میان مردم و صحنه نا متعارف سیاسی درکشورمان میباشد که  درگیر چکنم خود ساخته حکومت مستولی  نا بخرد ، شده است  .

اگر نیروهای سیاسی بدون سهم خواهی برخلاف روش و منش متداول رانتی عادت شده ، خود را منصفانه نقد و بازیابی کنند، در خلال این بازیابی ، مجال دیدن دیگری را هم پیدا می‌کنند و هر کدام ، با روایتی تازه، بعد از طرد عوامل فرصت طلب از میان خود و مجازات خائنین به ملک و ملت ، به صحنه وارد وبسهم خود  نقش آفرینی مثبت و اثر گذاری در باورها  خواهند داشت

احترام به بینش و  تجربه مردم آگاه ، عاقل ،هشیار، ناظر  ، ساکت ، بشدت آزرده از جهل ، ظلم و فساد حاکم و نگران مام میهن ، تضعیف سلامت نفس و افت ارزش ها ،  دگرگونی رابا کمترین تلفات  وهزینه با حفظ منافع ملی با تعریف اصولی و ممانعت از نا بودی زیر ساختها   همراه میاورد

ومتعاقب آن  جامعه از عافیت اندیشی های احتیاط آمیز و مصرف کنندگی صرف  برآمده از نگرانیها روز مره بیرون آمده  در انتظار  ورود سیاسیون متخصص فعال پاک پندار ومنزه از آلودگی «که حکم کیمیا را یافته » روز شماری میکند  .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>