مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » ابعاد متفاوت حذف صفر ها ( ضیاء مصباح )

ابعاد متفاوت حذف صفر ها ( ضیاء مصباح )

ناتدبیری اقتصادی برداشتن صفراز پول رایج  بیشتر در کشورهایی اعمال می‌شود که با ندانم کاری حکومت در پی افزایش بی رویه و غیر قابل توجیه نقدینگی بر آمده از جهل و فساد رسوخ یافته در سیستم رانتی ومتعاقب آن تورم ….به طور مرتب از ارزش پول که در این وضعیت نا بخردانه « ملی اش نتوان نامید »  کاسته و بر شمار صفرها برحاشیه اسکناس موجود در دست مردم افزوده می‌شود.

بانک مرکزی در پی سقوط ارزش چشمگیر  ریال در زمان رفسنجانی (۷۲ تا ۷۶)وسپس در سال 90و ناتوانی حکومت که غیر منصفانه  صرفا دولت را مقصر شمرده اند … بارها از برداشتن صفرها از پول برای رفع تکلیف و تا حدودی سرگرمی مردمان هر چند موقت ، سخن ها داده است !

بصراحت باید گفت : با برداشتن صفر ازپول ، داد و ستد آسان‌تر و دولت هزینه کمتری برای چاپ اسکناس خواهد پرداخت. پول با صفرهای کمتر، حجم نقدینگی و گرانی کمتری را موقتا نشان خواهد داد، اما این تغییر ظاهریست  و بیماری همچنان ادامه دارد ، مشابه  آرژانتین و برزیل که چندین بار از صفرهای پول خود کاستند و همچنان گرفتار تورم و گرانی باقی مانده اند.

بدون اصلاحات ساختاری، برداشتن صفر و حتی تغییر نام وجه رایج ، پیآمد مثبتی نداشته  و صفرها  دوباره  باز خواهد گشت ، تورم و سقوط ریال  شدت بیشتری یافته ،گرانی شتاب فزاینده‌ای خواهد گرفت و رکود تولید ، گرانی ،بیکاری و نابسامانی استمرار خواهد داشت .

بدون اقدامات بنیادی  برمبنای علوم روزو تجارب حاصل از کاربرد دانش اقتصادی ، جامعه تتمه اعتماد خود به امکان اصلاح را از دست داده و درآینده در برابر سیاست‌های اصلاحی راستین هم بی‌اعتنا و به لحاظ روانی مقاومت منفی نشان خواهند داد.

ونزوئلا  روشن‌ترین نمونه بیهودگی صفرزدایی از پول آن کشور است ،بدون آنکه پیش از آن اصلاحات اقتصادی صورت گرفته باشد. دولت سوسیالیست « نیکولاس مادور»  در تابستان سال ۲۰۱۸ ، پنج صفر از پول رایج کشور را حذف اما دست به هیچ سیاست ساختاری نزد و  همچنان پول چاپ کرد و بار دیگر تورم از کنترل خارج شد.در حالیکه بانک مرکزی آن کشور از سه سال قبل  انتشار شاخص‌های اقتصادی را متوقف کردو همانطور که میدانیم « صندوق بین‌المللی پول » نرخ تورم این کشوررا در سال ۲۰۱۹ «تا ۱۰ میلیون درصد » تخمین می‌زند.

باید گفت در این وانفسا هیچ سیاست اصلاحی و موثری نمیتواند  از طرف  نظام اقتصادی «دولت در دولت حاکم استوار بر رانت و عدم پاسخگوئی » عنوان شود و در شرایط فعلی با ادامه تحریمها و نحوه ارتباط بین المللی و ادامه شعار….  نظام ‌ اگر هم بخواهد، دست به اصلاحات اقتصادی بزند همچنانکه «مرکز پژوهش‌های همین مجلس با همه طول و عرض» اعلام نمود  اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۸ نه تنها رشد نمی‌کند، بلکه حدود ۵٫۵ درصد هم کاهش مییابد که باید پرتقال فروش را با کمک نمایندگان منتصب شورای مقاوم نگهبان کنونی …یافت .

احتمالا حذف صفر  بیشتر تبلیغی وسیاسی برای سر گرمی  مردم در این بحبوهه باشد تا ارائه یک درمان کارشناسی ، همانطوری که در گذشته نه چندان دور بانک مرکزی بنمایندگی حکومت  در بازار ارز با تبلیغات گسترده سایبری و فشارکاذب بی اثر « بر داد و ستد آزاد » میخواست بر عرضه و تقاضای پول خارجی تأثیر بگذارندوبا همه تمهیدات  برابری را تا عمق فاجعه کاهش داد .

برداشتن صفر از پول «در این گیر و دار و بلا تکلیفی آشگار »  کاری نمادین و ناشیانه بوده و زمانی موفق خواهد بود که آخرین حلقه باشد اززنجیره اثر گذار موثر اصلاحات حقوقی، مالی ، اقتصادی و….

زعمای دلسوزترکیه  با نگاه ملی  در سال ۲۰۰۵، همزمان با حذف شش صفر از پول رایج ،پیش از آن، با همکاری «صندوق بین‌المللی پول » به اصلاحات بنیادی  به ویژه در ساختار هزینه‌های دولتی و نظام بانکی دست زد و توانست تورم را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

در عرصه اقتصاد متکی به بازار برچیدن امتیازهای رانتی،بهبود فضای کار ، استقلال بانک مرکزی، اصلاح نظام بانکی، کاهش وزن دولت دربودجه، مهار نقدینگی و رفع بخردانه  مشکلات موجود با آمریکا ودیگر کشورها ، همراه با تجدید نظردر دشمن پنداری مصلحتی ، تنش‌زادیی ، پرهیز از شعار واز همه مهمتر حذف کمکهای بیدریغ به نهادهای سیاسی منطقه وموسسات صغیر و کبیر با تابلوهای آموزش سیاسی «تحت پوشش آقایان علماء»  با تعریف رایج بطول 4 دهه….شاید بتواند نقش مسکن را به جای حذف صفرها ایفاء نماید .

تاکید مکرر اینکه :  حذف چهار صفر از واحد پول رایج  به هیچ وجه در شرایط تورمی به تغییر پارامترهای کلان اقتصادی منجر نخواهد شد و زمانی که سرعت تورم فزاینده کشور کنترل نشده و انتظارات تورمی آتی نیز کاهش نیافته ، پیشنهاد دهندگان  طرح با استفاده از « بازی ریاضی » در صددند بر فضای ذهنی  جامعه در کوتاه مدت بتصور خود مسلط شوند تا بخشی از نارضایتی های اقتصادی موجود که ریشه در بی توجهی مفرط به حقوق شهروندی با تعریف اصولی دارد ، تقلیل یابد.

بطور مختصربا عباراتی دیگر به امید اثر بخشی  : اگر پارامترهای کلان اقتصادی و سایر نکات  بشرحی که اشارت رفت حامی این طرح باشند ، دست اوردهای زیر را خواهیم داشت :

کاهش حجم اسکناس  / نقل و انتقال ساده تر پول  / کاهش هزینه ی چاپ  / ساده سازی محاسبات تجاری و مالی / تقویت پول  در مقابل سایر ارزهای خارجی / تاثیر مثبت روانی بر فضای ذهنی  مردم / احتمال داشتن سکه های جدید ارزشمند ترو….

ضمنا معایب حذف صفردر شرایط نا به هنگام و مدیریت نشده فعلی این است که :

در داد و ستد ها  بسیاری از پول های خرد کنونی دیگر معنادار نخواهند بودو میل رند شدن رو به بالا میرود   /  تاثیر روانی منفی بر کاهش  دستمزد ها /  خروج سرمایه های بیشتر از کشور و انتظار سرمایه گزاران برای سپری شدن حالت گذار  / بالا رفتن هزینه ی چاپ و نشر انواع اسکناس و سکه های جدید  /  گیجی عمومی در مواجهه با قیمت ها   /  کاهش صادرات ناشی از تقویت  ظاهری ارزش پول و….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>