مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » سالگرد شادروانان امیر انتظام و بسته نگار (ضیاء مصباح )

سالگرد شادروانان امیر انتظام و بسته نگار (ضیاء مصباح )

آدینه 21 تیر ماه دیدارهائی بود به 2 مناسبت : سالگرد شادروانان امیر انتظام و بسته نگار (ضیاء مصباح )

طبق معمول و متداول اغلب دوستان متین ، عاقل میهن دوست ، رنج کشیده ، هزینه پرداز ، مطلع البته در حاشیه و غیر خودی ، اندیشمند فعال عرصه فرهنگ ، اجتماع و سیاست به دور از  تفاوت اندک  عقیده و باورها ….

در ارتباط با ضرورت ادای احترام به در گذشته ، بعد یکسال فقدان محسوس انان ، در ضمن با انگیزه تبادل نظر و همفکری در چگونگی درمان دردهای اجتماعی فعلی و ارائه راه حل و….در دو نشست صبح و عصر آمده بودند و جمعیت مناسب و قابل توجه بود

سخنرانان از پیش تعین شده و گاه برحسب حضور ناگهانی  با انتخاب مناسب گردانندگان جلسه -که نوعی تضارب افکار را همراه می آورد و انگیزه قابل تقدیس برگزاری  اینگونه نشستها و دیدارها که  هدف اصلی  علاوه بر بزرگداشت ،گذری به خاطرات و اندیشه های فرد در گذشته میباشد و تحلیل شرایط…..

در واقع دیدار اهل قلم ، سیاست ، نقد و….طی سال در چندین نوبت با توجه به تعداد رفتگان که « اغلب به دلیل  کهولت » ترک یار و دیار مینمایند و نبودشان باعث تاسف  وهم چون دوران حیاتشان مثمر ثمر،  درواقع این فرصتها آنهم با همه محدودیتها  و کنترل های محسوس و نا محسوس ،مغتنم است .

اطلاع رسانی در این باب بین مشتاقان دیدار و حضور چه مستقیم یا مع الواسطه بنحوی است که  در واقع نوعی گزینش برآن میتوان نام نهاد .

دیداری نسبتا پر هیاهو همراه با تبادل اندیشه دوستان ،درمتن و  حاشیه  که اغلب اصل و چرائی گرد هم آئی را تحت تاثیر قرار میدهد و برآن فرجی نیست و کاملا قابل پیش بینی .

این  گرد هم آئی ها   با توجه به شرایط سخت اجتماعی ، کثرت اخبار ، روی دادها و آنچه بر مردم وکشورمان در تمامی ابعاد متاسفانه میگذرد بسیار کار ساز بنظر میرسد .

حضور مطلعین این وادی آنهم در مکانی محدود و زمانی محدودتر همچنانکه در عروسی فرزندان ، نوه ها و وابستگان و هم چنین مهمانی های دوره ای یا محفلی این اندیشمندان به بهانه های متفاوت حتی در پوشش ngo ها پیش می آید ، دست آوردهای بسیاری همراه دارد .

وجوه مشترک فکری «بسیاری از حضار»  که در مواردی به مراتب بیش از تصور میزبان از لحاظ کم وکیف صورت میگیرد ،  در واقع هدف  و فرصتی برای  تبادل تفکرات و طرح  آن از تریبون های بالنسبه علنی میباشد  .

تنوع افراد علاقه مند حاضر  فعال در این گونه گرد هم آئی ها اعم از:

خانم ها، آقایان و جوانان  اندیشمند خدمت گذار به ملک و ملت در بندمان ،  متفکر در گیر مسایل فرهنگی -اجتماعی که سیاسی لقب گرفته و فعال این عرصه یعنی  :  چهره های دانشگاهی ، پزشکان واقعا متخصص ، مردمی ، خدمت گزار با نگاه و اندیشه « پزشکی غیر تجاری » نویسندگان ، اندیشمندان ، اهالی مطبوعات ، گرفتاران وادی سیاسی اصلاح طلب واستمراریون در مانده در عمل کردو توصیه های مردود شده در دو دهه اخیر به گواه مدارک غیر قابل کتمان وانبوه موجود ، ملی مذهبی ها ، دانشجویان ، روحانیون منتقد معتقد به جدائی دین از حکومت ،سرشناسان و فعالین فر هنگی اجتماعی از همه شاخص تر : چهره های فعال ملی با عنوان ماندگار به قدمت تاریخ معاصر وطنمان یعنی «جبهه ملی ایران »ادامه دهندگان راه مصدق  و….

درزیر سقف رستوران ها یا سالن اجتماعات ، در فضای باز« مزار» ویا دیگر اماکن عمومی با همه دوری راه و موانع مختلف آنهم در هوای بسیار گرم

همفکری و تبادل اندیشه با هدفی ارزنده در زمینه چگونگی برون شد از شرایط وانفسای فعلی درون کشور با حداقل تلفات ،هزینه و ممانعت از نابودی زیر ساخت و سر مایه های ملی …

با حضور اتفاقی تعداد گرد آمدگان   دور یک میز یا صندلی های نزدیک بهم ، ایجاد نوعی «سو کمیسیون » نا خواسته به مناسبت و اعتقاد حضار به استفاده بهینه از فرصت پیش آمده …..

همه وهمه میتواند به آرامش روح در گذشته بیانجامد و زندگان را نیز به امید تحولی بایسته پویا تر سازد و از دلهره ها برهاند .

با ارج گذاردن برنیت ، هدف پاک و شایسته  بانیان  و سپاس از همه تدارکات  سخت این دیدارهای جمعی باشکوه در این روزگار پر آب و چشم

با   رفع  نگرانی تلقین شده به  عقلاء دولت فاقد اختیار  ، که حضورشان   در این اجتماعات   با همه خطرات و خطیرات  کم و بیش دیده میشود ،با هرتعریف و دلیلی از این قشر دلسوزپاک پندار، هزینه پرداز   ومعتقد  آموخته به منافع واقعی وطن ….

امید اینکه امکان اینگونه دیدارها با فرا خوانی عمومی و اعلام برنامه از وسایل ارتباط جمعی سیستم ، در مسیر برون برد وطنمان از معضلات متنوع موجود …در سالن های بزرگ و استا دیوم ها فراهم شود  .

طبعا نجات کشورمان از یکسویه نگری و تند روی های شعار گونه بی حاصل که بطول 4 دهه آزموده شده و نتیجه از ابعاد مختلف بر عارف و عامی آشگار، از این راه و روش با همکاری و همفکری ایرانیا ن درون و برون «البته منزه از هر گونه آلودگی و دلبستگی غیر وطنی » میسور

وبدون کوچکترین خطر و هزینه به راحتی در دسترس و شدنی ….. و آ ن زمان هر چیز در جای خود قرار خواهد گرفت و در فضائی ارام و قانونمند با تعریفی اصولی به خدمات و خیانتها رسیدگی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>