مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » نگرشی بر وضعیت اقتصادی در این روزهاو علل داخلی آن ( ضیاء مصباح )

نگرشی بر وضعیت اقتصادی در این روزهاو علل داخلی آن ( ضیاء مصباح )

1 )بانک مرکزی اخیرا  با انتشار گزارشی از وضعیت مالی کشور، می‌گوید :

نقدینگی در پایان سال ۹۷ به حدود ۱۸۸۲ تریلیون (هزار میلیارد) تومان رسیده که نسبت به پایان سال قبل ، بیش از ۲۳ درصد افزایش یافته .

این رقم در سال ۹۳ حدود ۷۸۲ تریلیون تومان و کمتر از نصف پارسال بود.

نقدینگی یکی از مهمترین عوامل تورم است که در خردادماه امسال بنا به روایت مرکز آمار ایران، بالغ بر ۳۷٫۶ درصد میباشد .

2 ) کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با  اختصاص ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی جهت تأمین کالاهای اساسی در سال ۹۷، اعلام کرد:

«دولت باید این مصوبه مجلس را اجرا میکرد ، در حالیکه   اجرا نشده»  و  معلوم نیست  در کجا هزینه شده، اگر در جای خودش هزینه شده بود، شاهد افزایش قیمتی بدینگونه  در کالاهای اساسی نبودیم.

3 ) سازمان برنامه میگوید :

در قانون بودجه امسال که 4 ماه آن سپری شده ، برای تامین کالاهای اساسی اعتباری مجدد – معادل  14 میلیارد دلار دیده شد ه – اما چگونگی تخصیص این مبلغ هنوز مشخص نیست. عده ای معتقدند باید این مبلغ به شکل کوپن یا کارت الکترونیکی  توزیع گردد .

4 )  دستمزدها امسال 20 درصد افزایش یافت در حالیکه  تورم واقعی که رسما 38 در صد اعلام شده «با مشاهده مستمر نگارنده » بدون اغراق بیش از 50   درصد بود یعنی قدرت خرید مردم حد اقل  30درصد کمتر شده و فاجعه اقتصادی معیشتی و بتبع آن اجتماعی سیاسی ، درپیش میباشد و بسیاری نکات دیگر از این دست که تکرار مکررات مینماید .

براین مبنا بنا بروظیفه ای ملی درحد توان و باورعنوان و توصیه مینما ید  :

& –  در برنامه های «اقتصاد  یارانه ای»  رانت و فساد وجود داشته و خواص مرتبط با اخبار پشت پرده قادرند از تسهیلات یارانه ای ارزی استفاده کنند وطبعا در این وضعیت  وارد کننده معمولی از فعالیت سالم  پشیمان میشود .

& – با همت !!عده ای  که به راحتی به منابع قدرت وصل اند و چگونگی  رانت های اقتصادی و اطلاعاتی را میدانند ، ضمنا همزمان با همه ادعا  دولت و بانک مرکزی هم به دلایل روشن  انگیزه و اقتداری در این وادی ندارند که جلوی این رانت ها را بگیرد، فساد گسترده می شودو به همه موارد تسری می یابد .

& – بسیاری از کسانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی «مشهوربه ارز جهانگیری » دریافت کردند کالاهائی مانند لوازم آرایش یا خودرو وارد  و عده ای هم اصلا کالایی وارد نکرده و ارز را در بازار آزاد با خیال راحت فروختند.

& – دولت با همه بگیر و ببندها و سر وصدا  نمی داندیا نمیتواند عنوان نماید که بخش اعظم  14 میلیارد دلاراختصاص یافته در سال قبل  در کجا هزینه شده .

& – مردم انتظار داشتند با این ارز کالای اساسی وارد کشور شود و سبد معیشتی آن ها بارورگردد، اما این اتفاق نیفتاد و کماکان مردم قادر نیستند کالاهای اساسی و مایحتاج خود را خریداری کنند.

& – قیمت برخی موادغذایی تا  بیش ازسیصد درصد افزایش پیدا کرده در حالیکه اغلب درداخل تولید می شود.

& -طی سال های اخیربالاخص در پی خروج امریکای جهان خوارالبته مسلح به علم و تکنولژی واقعی  از برجام ، جمعیت جدید بسیاری زیر خط فقر قرار گرفته اند و طبقه متوسط ریزش کرده  است .

& – علت این رخ داد فاجعه بار که به فساد و انحرافات اخلاقی منجر شده  ،عدم توزیع عادلانه منابع بوده وکسانی که به مراکزقدرت وصل اند ، اجازه نمی دهند بودجه تخصیص یافته  به سمت بخش واقعی اقتصاد حرکت کند.

& -این افراد با قاچاق کالا و ارزوایجاد اخلال در نظام پولی کشور،به نابسامانی بازاردامن زده نهایت سوءاستفاده را مینمایند .

& – بیقین منافع برخی با تحریم ها گره خورده و دور زدن تحریم ها برای آن ها سود فراوانی دارد و به همین دلیل با برجام مخالف بودند وامثال بابک زنجانی ها و رضا ضراب ها متولد شدند و هیچ پولی هم به سیستم مالی برنگشت که «وزیر بالنسبه توانمند نفت »به دفعات به آن پرداخته است .

& -براساس تعریفی روان شناسانه به دلیل تکرا ر و  عادی شدن قبح فساد   سوء استفاده از امکانات ،تنوع وافزایش  اختلاس و گسترش آن حساسیت مردم در برابرخیانتها  کم شده و پاسخگویان متنعم مسئول ….خواب راحتی دارند .

& -اگر اندکی از این اختلاس ها در کشورهای پیشرفته صورت می گرفت مرتکبین  از زندگی اجتماعی ساقط و بشدت مجازات می شدند  که این اقتدار در برخورد با اختلاسگران در کشوراسلامیمان به دلیل ضعف و عدم احساس مسئولیت حکومت و شریک جرم بودن آنان  وجود ندارد.

& –  مشکل اصلی اقتصاد ی به مناسبت نبود عرق ملی همراه با «آزمون و خطاهایی مکرری » است که در بخش های مختلف این عرصه رخ می دهد.

& – سال گذشته 14 میلیارد دلاربه ترتیبی که اشاره شد  دراختیار متقاضیان خودی باژن برتر قرارگرفت  و نتیجه آن را دیدیم و امسال نیز به نوع دیگری این کار در شرف انجام و یا در حین اجرااست .

& – شرایط کنونی محصول اقتصاد دولتی و رانتی است ،  تحریم های بسیار شدیدی به دلیل ادامه حکومت شعار گلوی اقتصاد را می فشارد، منافذ ورود هر گونه ارز به کشور بسته شده ،صادرات غیر نفتی هم نمی توانیم داشته باشیم……در حالیکه میزان معاملات با شرکت های کوچک اروپایی  در سال به یک میلیارد دلار نمی رسد.

& – اینستکس هم فقط مربوط به کالاهای اساسی وکالاهایی که توسط امریکا تحریم نشده  بوده و هیچ تاثیری بر اقتصاد کلان کشور نداردو نمیتوان به کاربرد عمومی آن در عرصه نیازهای عمومی امیدوار بود .

& –  دولت در این وضعیت نمی تواند برای مدت طولانی قیمت ارز را کنترل کند زیرا نیاز به منابع دارد .

& – وقتی دلار گران می شود به معنای کاهش ارزش پول رایج که ملی اش مینامند « حیف از بکار بردن این این واژه مقدس  » و نتیجتا افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم است .

& – دولت ناگزیر برای تامین مخارج خود از بانک مرکزی استقراض می کند در نتیجه پایه پولی بالا می رود، نقدینگی  و در نهایت تورم افزایش می یابدوچون سطح حقوق و دستمزدها بسیار پایین  و قیمت ها بسیار بالاست  ،گرانی رخ میدهد .

& – امسال میزان دستمزدها را 20 درصد افزایش دادند اما بنابر آمارواقعی برخلاف آنچه اعلام شده  میزان تورم بیش از  50 درصد بوده …که  بدان معناست که قدرت خرید مردم 30درصدکمتر شده و یک فاجعه اقتصادی معیشتی درحال رخ دادن است.

& –  اختصاص مجدد 14 میلیارد دلار به تامین کالاهای اساسی  با همان  شیوه باز هم نتیجه نخواهد دادو دولت الزاما با توجه به الویت ها باید ساز وکار جدیدی برای این برنامه  تعریف کند.

& –  از آنجا که در جنگ اقتصادی قرارداریم باید این کمک به شکل کالایی باشد نه نقدی، زیرا اشخاص برنامه اقتصادی خودشان را دارندو در صورت پرداخت نقدی مبالغ دریافتی صرف خرید کالای دیگری میشود .

& – اعطای یارانه 45 هزار تومانی به تمام مردم از فقیرترین  تا مرفه ترین اقشار«با همه از ارزش افتادن و توان خرید این مبلغ اندک »  عین بی عدالتی است.

& – اگر قرار است یارانه ای پرداخت شود «چه به صورت کارت الکترونیکی و چه به صورت کالایی »باید برای آن هدف مشخصی تعیین شودو مناسب افزایش قیمت ها باشد .

& – توصیه اینکه افراد آسیب پذیر  که در حدود دو یا سه دهک بوده و امروزبا تمهیدات داهیانه دولت امید و تدبیر  بمراتب بیشتر شده ا ند ،شناسایی شوند.

& –  باید تاکید نمودبا افزایش شدید ارزش کالاها و خدمات – دهک های پایین سوء تغذیه گرفته  وعلاوه بر روان پریشی – این مهم  در آینده مشکلی بزرگی برای جامعه خواهد بود.

& -رشد جسمی و ذهنی کودکان  قشرعظیم محروم  تحت تاثیرقرار گرفته    و سرمایه های ملی و اجتماعی  با این ترتیب از هر منظری نابود می شود.

& –  بصراحت میتوان گفت «منافع مردم و مصالح ملی و الویت دادن به مجموعه اقتصادی کشور» در این وضعیت بغرنج فرع    و ترجیح اول « اهداف ایدئولوژیک » میباشد  .

& –  در این شرایط میزان زیادی از بودجه  صرف نهادهای غیر اقتصادی  که در تولید ناخالص ملی هیچ نقشی ندارند و فقط مصرف کننده اند میشود ، که رئیس جمهوردر تشریح  چگونگی توزیع اقلام بودجه سال گذشته انرا عریان ساخت وبا اشاراتی  به دولت موازی پرداخت .

& – بصراحت  برای چند مین بار تاکید میگردد تا زمانی که تخصیص منابع به این شکل انجام شود  بخش واقعی اقتصاد از منابعی که استحقاق بر خورداری از انرا دارد محروم  و تولید کننده های بخش خصوصی گرفتار بی پولی و کمبود سرمایه در گردش می شوند – در حالی که نقدینگی رایج کشور  به رقم نجومی فساد آور  2 هزارهزار میلیارد نزدیک میشود .

& – برای درمان موقت و پیش گیری از عواقب مخرب باید با بررسی دقیق کارشناسی مشخص شود چه نوع کالا ، به چه میزان به کدامین  دهک ها داده شودتا نقش مسکنی را هر چند با این دشمن پنداری ها نا پایدار ،ایفاء نماید .

سخن آخرین اینکه در حالیکه حتی در همین شرایط – بسیاری از کالاهای اساسی در کشور تولید می شود بهتر است وبایستی بودجه  یارانه کلان اما بی اثر معادل 45 هزار تومان ماه نفر ودلارهای جهانگیری و دیگر اقلامی که در تعریف یارانه ای می گنجد را در اختیار تولید کننده قرار داد و با نظارت ، کنترل دقیق ،با هدف شغل آفرینی ، توسعه صنعت وافزایش  تولیدبا کیفیت  حتی الامکان مانع افزایش قیمت ها و سوءاستفاده فرصت طلبان وابسته دلبسته گردید .

البته  تا آنزمان که نگاه و برخورد  با مشکلات اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و از همه مهمتر سیاسی و ارتبا طات بین المللی چنین است « آنچه به جائی نرسد فریاد است »

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>