مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » بمناسبت سالگرد تولد دکتر محمد مصدق ( ضیاء مصباح )

بمناسبت سالگرد تولد دکتر محمد مصدق ( ضیاء مصباح )

 • یاد مصدق را بمناسبت 137 مین سالگرد تولدش « 29 اردیبهشت ماه 1261» بزرگ میداریم زیرا  :
 • این وارسته ملی در اوج آزاد منشی و پاک پنداری پیشگام وبانی تحولات بسیاری در سطح منطقه گردید و طی مدت کوتاه زمامداری خود توانست دموکراسی کامل را در کشور برقرار نماید ،
 • دولت مصدق اعلامیه جهانی حقوق بشر را ارج نهاد .
 • همه رسانه‌ها و مخالفان درنقد اوضاع آزاد بودند.
 • دولت با مفهوم واقعی از پشتیبانی کامل ملت برخوردار بود .
 • پیوسته ایرانی می‌اندیشید و ایرانی رفتار می‌کرد.
 • در این دوران اقلیت‌های قومی و مذهبی جذب هیچ گروهی برای ناتوان کردن حکومت نشدند زیرا دموکراسی ، آزادی و  غرور ملی ، خردمندی و عدالت‌گستری را  در آنان تقویت کرده بود.
 • در ناسیونالیسم ایرانی مورد توجه شادروان دکتر محمدمصدق احساس برتری‌جویی نژادی یا عقیدتی، سلطه‌طلبی سیاسی یا گسترش مرزها وجود نداشت .
 • نخست وزیر ملی با فرهنگ ، خرد و دانش خود و با دوستی ، همکاری و گرامیداشت ارزشهای فرهنگی و آیینی همه ایرانیان ، ارزشهای درست را  انتقال داد.
 • این چهره ملی در مدت زمامداری با مفهوم واقعی  به  برقراری دموکراسی و حاکمیت ملی  هویت بخشید .
 • مانند همه مردان بزرگ و خردمند تاریخ بر عشق  به میهن و دفاع از منافع ملی اهتمام می ورزید .
 • حاکمیت ملی را به معنای راستین و اصولی برقرار کرد و همه ملتهای منطقه را نسبت به حقوق طبیعی و سیاسی خود آشنا نمود.

این مرد شایسته تاریخ معاصر وطنمان پیوسته معتقد بود :

&      دولت باید بر پایه شایسته‌سالاری و درستکاری استوار باشد ،

& سیاستگذاری‌ها بایستی پیش از اجرا «در راستای منافع کشور و امکانات » کارشناسی شودو روش ‌هایی که در رابطه با جامعه جهانی تعریف میشود باید با « مطالعه شرایط بین‌المللی، خردورزی و رعایت حقوق دیگران » انجام شود،

&  بینش رهبران  براین مبنا بایستی استوار باشد که مدیریت کلان جای «خود رائی » نبوده وکشور ایران « جزیره ای » جدا نیست و توجه به ارتباطات بین المللی لازمه توسعه میباشد .

& سیاستگذاری اگر با شعارگرایی، توهم ، ناآگاهی و ارزیابی‌های یکسونگر همراه باشد به فاجعه می‌انجامد.
& در برخوردهای بین‌المللی که در راستای تلاش برای احقاق حقوق کشور و ملت اجتناب نا پذیر بنظر میرسد ،  می توان با دانش، خردمندی و برنامه‌ریزی هوشمندانه، آگاهی از قانونهای بین‌المللی و ارزیابی و توجه لازم به قدرت و توان «طرف های رویارو» پیروز میدان شد .

&   در صحنه بین‌المللی، مبارزه باید توام با  آگاهی، هوشمندی و شعور باشد نه شعار.

&  باید فرصتها را یافت و از آنها سود جست و اگر فرصتی وجود نداشت، آن را بوجود آورد.

دولت مصدق حاکمیت ملی را به معنای راستین و جهان‌پسند در ایران برقرار کرد و  همه ملتهای منطقه را نسبت به حقوق طبیعی و سیاسی خود آشنا نمود و راه و روشی که «کورش کبیر » با بیانیه «حقوق بشر »  شناساند و عمل کرد   « مبنا ی حکومت » خودتعین نمود .

«ملی‌گرایی ایرانی»  از دید رهبر وارسته ملیمان یعنی : تبعیت از خواست مردم و بی توجهی  به  امیال فرد ی یا به ایدئولوژی خاص و ابرقدرتها .

مصدق در طول فعالیت سیاسی اش رهایی اقتصاد کشور از وابستگی و درمان  روحیه سرخورده ملت از استیلای سرطان‌گونه ابرقدرتهای زمان را سر لوحه برنامه های خود قرار داد .

یک بار شعار نداد، ستیزه گری، پنهانکاری، خشونت‌گرایی نکرد، با بستن رسانه‌ها جلوی آگاهی مردم را نگرفت ، مخالفان را به بند نکشید، به مردم و به جامعه جهانی دروغ نگفت.

مهمتر از همه، در مبارزه‌ای جهانی که با ابرقدرت زمان برای خلع‌ید  و احقاق حقوق ملت ایران درگرفت، با خردمندی و رعایت قوانین بین‌المللی در عرصه جهانی  با کاربرد بهینه افکار عمومی درجهان، دشمن را در زمین خودش شکست داد.

هیچ دولتمرد ایرانی منزوی و منفور جهانیان نگردید  و جهان علیه وطنمان بسیج نشد و دولتمردانمان توهین و استهزای جهانیان را بر نیانگیختند، محبوب و قهرمان جهانیان نیز شدیم.

گرامیداشت حقوق شهروندی و بشری همه  قوم‌ها، مذاهب‌ و آیین‌ها ، بخش‌هایی جدانشدنی از ملی‌گرایی ایرانی بود  .

از دید مصدق: بازگشت اعتماد به نفس و استقلال فکری مردمان کشور که  زیر نفوذ ، خشونت بیگانگان و  فساد و خیانت فرمانروایان  از بین رفته بود ، بمراتب مهمتر از درآمدی بود که از  فروش ذخایر طبیعی کشور حاصل می شد .

معتقد بود : نخست بایستی خودباوری ملت بازگردانده شود تا  بدون اتکا به درآمد « بی زحمت نفت »  بتواند با پشتوانه اندیشه، نوآوری، کار و تولید خود زندگی کند .

معتقد بود  اعتماد به نفس ملی پیش زمینه استقلال فکری و در نتیجه استقلال اقتصادی و سیاسی کشور بشمار میرود .

خرد این بزرگ مرد ما را در ان زمان از  سرخوردگی، از خود بیگانگی، فقر و فساد اقتصادی، وابستگی سیاسی و ناامیدی اجتماعی نجات داد و کشورمان  را  به اوج شناسایی و احترام جهانی رساند ،

ایرانیان را به توانایی‌های نهفته در خود آشنا نمود و زنگ بیداری ملت را به صدا درآورد.

بالاخره اینکه این  رهبر منزه و وارسته : احیاء حقوق و آزادی های فردی و گروهی در قالب احزاب و سندیکاها که نا دیده گرفته شده بود ،  اثبات حقانیت  ملت در ماجرای نفت  و برنامه ریزی برای اعتبار بخشیدن به فرهنگ وطنمان   « ناسیونالیسم ایرانی» را با تعریف اصولی حیاتی دوباره بخشید ،

به این دلایل و بسیاری شواهد دیگر  در مناسبت ها و سالگردها  بزرگداشت این چهره ملی مردمی را گرامی میداریم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>