مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » رویدادها وگفتمان های اخیر که چگونگی آینده کشورمان را رقم میزند مورد توجه این گزارش میباشد(ضیاء مصباح )

رویدادها وگفتمان های اخیر که چگونگی آینده کشورمان را رقم میزند مورد توجه این گزارش میباشد(ضیاء مصباح )

( یکم ) آ قای  روحانی گفت :  «اگر سران آمریکا عقل داشتند باید به خاطر سیل – تحریم‌ها را برای یک سال تعلیق می‌کردند ، آنوقت معلوم می‌شد که آن‌چه ما درباره  خباثت آمریکا می‌گوییم اشکال دارد و مردم می‌گفتند پس آنها علیه ما نبودند ».

سیل اخیر که شمال و جنوب کشور را متاثر از خود ساخت، دست‌کم جان ۷۶ نفر را گرفته و حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کردوتحریم‌های آمریکا به موضوع منازعه میان دو کشور در ارتباط با کمک‌های خارجی به سیل‌زدگان مبدل شده .

گفته شده  آمریکا «مانع ارسال کمکها  و حساب‌های بانکی هلال احمر را «بسته است». اما وزیر خارجه آمریکا، حکومت را مسئول خسارات این سیل دانسته و در عین حال گفته که واشینگتن آماده ارسال کمک مالی به سیل‌زدگان از طریق صلیب سرخ و انتقال آن به  ایران است.

با این حال رئیس جمعیت هلال احمر ایران می‌گوید : به دلیل وجود «تحریم‌های خارجی» تاکنون برای کمک به سیل‌زدگان «مبلغی به حساب ایران واریز نشده است». روحانی در ادامه سخنان خود دولت آمریکا را به ممانعت از ارسال کمک‌های نقدی ایرانیان خارج از کشور برای  سیل‌زده گان  متهم ساخت و گفت: «این سیل آزمایش بسیار خوبی برای همه دولت‌ها بود، به‌ویژه برای آمریکا که باعث شد تشت رسوایی آن از بام بیفت » وی تاکید کرد که «عکس‌العمل آمریکا در این حادثه نشان داد که ما باید برای رفع مشکلات کشور روی پای خود ایستاده و کنار یکدیگر دست به دست هم دهیم تا بتوانیم این خسارت و مشکل را به فرصت تبدیل کنیم.

در حالیکه روابط عمومی صلیب سرخ گفته بود که مانعی بر سر راه کمک این سازمان به هلا ل احمر ایران وجود ندارد

( دویم ) آ قای خامنه‌ای در دیدار با شماری از فرماندهان ارتش  با اشاره به اقدام اخیر ایالات متحده که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد، گفت: «دست برادری دادن ارتش و سپاه، حرکتی زیبا پس از حرکت زشت آمریکایی‌ها بود » وهر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست و در مقابل، هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت و جبهه خودی را تضعیف کند، بد و ناپسند است و همه باید در سخنان و کارهای خود ، از آن بشدت اجتناب کنند .آیا  روحانی همزمان  روحیه را تقویت نفر موده اند ؟

فرماندهان ارتش و سپاه  نسبت به تصمیم آمریکا برای تروریستی معرفی کردن سپاه واکنش نشان داده‌ و آن را محکوم کرده‌اند.دولت آمریکا روز ۱۹ فروردین کلیت سپاه  را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.

این تصمیم  در آستانه سالگرد خروج این کشور از توافق شش قدرت جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای  است که باعث بازگشت تحریم‌ها  در حوزه‌های نفتی، کشتیرانی و بانکی شد…….

(سیم )مطابق  مقررات  [سازمان های تروریستی خارجی] – که توسط وزارت خارجه ایالات متحده منتشر شده ، سپاه میتواند نسبت به عنوان « سازمان تروریستی خارجی » درخواست استیناف کند.در این توضیح،  در تارنمای وزارت خارجه آمریکا  آمده : «طبق قانون، سازمانی که به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین می‌شود، می‌تواند ظرف مدت ۳۰ روز پس از انتشار « این تعیین » در دفتر ثبت فدرال، در دادگاه استیناف ایالات متحده در حوزه قضایی [ واشنگتن] درخواست بررسی قضایی کند بنابر این سپاه پاسداران تنها تا تاریخ ۱۵ مه فرصت دارد تا به این جریان اعتراض کند.

بنا بر گزارشی که در ماه اکتبر سال ۲۰۰۳ توسط مرکز پژوهشی کنگره (سی‌آر‌اس) به کنگره ایالات متحده ارائه شد، پس از تعیین شدن «ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام» (ای‌تی‌تی‌ای یا ببرهای تامیل) به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی در سال ۱۹۹۹، این سازمان با طرح شکایتی در شهر واشنگتن این تعیین را به چالش کشید؛ اما نهایتا در دادگاه بازنده شناخته شد.ترامپ ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه  را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. وزیر خارجه ایالات متحده در این رابطه  گفت: «این کار آمریکا نباید هیچ‌کس را غافلگیر کند. سپاه پاسداران از شماری باج‌گیر تشکیل شده و نه انقلابی‌ها»و در پاسخ به پرسشی در مورد این که هدف از این اعلام چیست، گفت:‌ «ما می‌خواهیم ایران رفتاری عادی و طبیعی اختیار کند. از همان زمانی که ۱۲ شرط برای آن‌ها تعیین کردیم، به طور مشخص گفته‌ایم که انتظار ما چیست »‌

(چهارم )بن بست سیاسی در کشوربا این ترتیب  رهبر را به «نوشیدن جام زهر مقدماتی » ناچار کرد…… حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران پس از جلسات پی در پی فرماندهان سپاه، نمایندگان وزارت اطلاعات، شورای عالی امنیت ملی و بیت ،رهبرحکومت برخلاف میل خود باید اجازە دهد بستر لازم برای بازگشت اصلاح طلبها با پوشش انتقاد از وضعیت کشور و آزادیخواهی فراهم شود.

بنابراین گزارش در بازە زمانی مشخص ابتدا  خاتمی و تئوریسینهای محدود شدە اصلاح طلب با بیانیه ها و سخنرانیهای « در ظاهر حمایت از مردم » فعالیت خود را از سر میگیرند ومیرحسین و کروبی  با رفع حصر بتدریج وارد عرصه می شوند.

« حفاظت اطلاعات سپاه » میگوید بدین منظور مذاکراتی با میانجیگری « محمد خاتمی » با رهبران اصلاح طلب دربند شروع شدە. ولی تاکنون موسوی و کروبی به طرح عبور از بحران نظام پاسخ مثبت ندادە و  گفته ند تنها در صورت اعادە حیثیت  و اعلام « تخلف وزارت کشور دولت احمدی نژاد » در انتخابات ٨٨ حاضرند برای حفظ نظام  همکاری کنند.در این بین قربانی کردن رئیس جمهور پیشین ممکن است باعث افشاگری او و یارانش شود. به همین دلیل نمایندە بیت  وارد گفتگو شدە تا در مقابل آزادی  مشایی ،  بقایی و بقیه نزدیکان سیاسی-  وی از خود نرمش نشان دادە و در راستای حفظ نظام سکوت کند.

از سوی دیگر منبعی در واشنگتن  گفت:  حکومت  از طریق پادشاهی عمان به آمریکا پیام محرمانه  ای دادە مبنی بر اینکه نظام  درحال تغییر ساختاری است و « ترامپ باید از این روند حمایت کند زیرا باعث تغییر رفتار حکومت خواهد شد»

طرح بازگشت اصلاح طلبان در قالب جریان آزادیخواه و منتقد کلاهی است که میخواهندسرملت بگذارند و  مردم را مجدد پای صندوق های رای کشانده بلکه چند سالی مجدد  سر کار باشد .

فقط نه به جمهوری اسلامی است که راه رابرای پیشرفت مردم و ورود ایران به جامعه جهانی را بازمیکند.

( پنجم ) یادداشت  سعید حجاریان / یادداشتی که عنوانش می‌گوید قرار است مسیر سرنوشت‌ساز بقا را پیش روی اصلاح‌طلبان ترسیم کند، عصاره یادداشت چنین است : « سرنوشت کشور در سال پیش رو دارای  چهار مولفه کلان میباشد ۱- دونالد ترامپ و سیاست‌های وی. 2- اپوزیسیون که پراکنده، سردرگم، بدون رهبر و در نتیجه ناکارآمد است ۳- نفت. 4- شکاف میان ارکان حکومت.

& پیشنهادات به دو دسته کلی تقسیم شده‌اند:

( الف) آرامش فعال:توصیه کرده‌اند که وارد دغدغه‌ها و اعتراضات معیشتی مردم نشوند چون خطرناک است. اگر مردم دست به اعتراض زدند اصلاح‌طلبان «باید سر خود را پایین نگه دارند تا از این طوفان به سلامت گذر کنند»

(ب) فعالیت تمام قد: جائی که توقع می‌رود « راهکارهای کنش‌گرانه برای خروج از  انفعال قبلی » فهرست شوند.

راهکارهایی برای احیای اقبال از دست رفته مردمی و البته تغییر رفتارهای نادرست حکومتی.

پیشنهادات وی در هفت توصیه خلاصه می‌شوند که چهار موردش تعارفات معمول اداری و نامربوط به نظر می‌رسد:

۱- قابل فهم کردن روندها 2- خروج از خمودگی 3- ایجاد پلت فورم‌های زیربنایی 4- ادغام احزاب کوچک و بزرگ.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>