مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » حاشیه ای بر حوادث اخیر ( ضیاء مصباح )

حاشیه ای بر حوادث اخیر ( ضیاء مصباح )

مردی در ميدان سرخ مسکو اعلاميه پخش ميكرد نیروی امنیتی ، ک.گ.ب  پس از بازرسی‌ ، تمام اعلاميه‌های همراهش  راسفيد دیدند  ، پرسيدند برای چه آنها را پخش ميكنی ؟                                          گفت : چيزی برای نوشتن نيست ، همه چيز روشن است؟!

باور بفر مایید مصداق عینی شرایط حاکم بر این سرزمین اهورائی است که برآمده از وظیفه اجتماعی – فرهنگی با تبریک آمدن سال نو و آ رزوی پایان کار جهل و فساد ، اشاره ای حتی الامکان مختصر به نکاتی بظاهر عادی و تکراری دارد :
همین روزها و در این شرایط به نا گهان قیمت پیاز به کیلوئی 13 هزار تومان «  معادل یک دلار »  افزایش یافت و بسیاری خبرها حتی سیل را توانست تحت الشعاع خود آنهم در سطح کشور قرار دهد  ، چون از هر کالائی میتوان گذشت بجز این محصول کار ساز و موثر در هر پخت و پزی که سیل زدگان نیز به آن نیازمندند .

همزمان سیل بنیان کن گلستان و ماجرای  استاندار محل  که سفر ( تفریحی ، خانوادگی ، درمانی ، کاری و… ) خود را « ایثار گرانه » نیمه تمام گذارد و با آمدنش برکناری او بوسیله آ قای جهانگیری در نبود روحانی اعلام شد – که این نیز بر خلاف گذشته «که از تعویض منشی خود ناتوان بود » تحولی مثبت میباشد و گویا کشتیبان را سیاستی دگر اوفتاده !

ا لبته اعلام کناره گیری خود ایشان نیز در گذشته نه چندان دور به دلیل « هدایت مدیریت اقتصاد مقاومتی » چنانکه افتد و دانی ،مقبول نیفتاده بود که باش تا صبح دولتش بدمد  .

بهر حال عامل گرانی پیاز ،همزمان با سیل ، صادرات آ ن و تقاضای انبوه خریداران برون مرزی آنهم با ارزحدود  14 تومانی و تشویق فروشندگان فرصت طلب وطنی اعلام گردید  .

در پی رهنمودها ی مختلف مکرر و نامگذاری سال برسم سالانه ، عید نوروز علوی و باز تاب بسیار گسترده « این رابطه مع الفارق » بعد هزاران سال در پیام نوروزی رئیس جمهور ،  توصیه به نخریدن دلار برای ارزان شدنش ، در دیدار نوروزی رئیس بانک مرکزی با صرافها در خیابان فردوسی به مناسبت حلول سال نو و…..میتوان  عنوان نمود :

در  درمان نا رسائی ها با این کم و کیف ، هیچ راه‌حل عملی که متکی بر زیرساخت‌ها و امکانات فراوان علمی و فکری در دسترس  باشد یا  از منظر علم و آمار اقتصادی چگونگی ها را در کنترل نگه دارد بروال گذشته مشاهده نمیشود .

آ نچنانکه در ارتباط با سیل وحشتناک دروازه قران شیراز و اینکه با همه تذکرات مسیل را به جاده تبدیل نمودند و بعنوان نمونه در پاسخ اینکه اینجا نباید جاده بسازید  ، و جای دیگر که نشاید ریل گذاری کنید و یا اینکه آقا یان اینجا محل سد ساز ی نیست- اغلب میفر مودند شما جاسوسان در پوشش کارشناسان  محیط زیست نمیدانید ، قرارگاه سازندگی بهتر میداند …..همانطوریکه اتوبان امام علی را در شرق تهران در مسیل ساختند و باید از عواقب اینگونه نا فرمانی ها ی مغایر  علم و اندیشه نگران بود و… که این روزها زبانزد خاص و عام  شده وباید پرتقال فروش را پیدا کرد

در این وادی گویا باور وتفکری بجز دعواهای درونی و تظاهر – همراه با برنامه تبلیغاتی انبوه ،با استقرار نا بخردان فاقد شرایط احراز بدور از سلامت پندار و عمل در سطوح تصمیم گیر ، وجود ندارد .

پافشاری عجیب  جماعت  بر شعارهای تکراری و بی‌فایده ،  استوار  بر«واکنش روانی» گویندگان  بوده  و ارایه برنامه سیاسی اصولی برمبنای منا فع ملی ورفع  دغدغه اقتصادی همراه با  حفظ منزلت انسانها محلی از اعراب ندارد .

اطاق فکر و مشاورین راس سیستم  بطول 4دهه   ، در عمق باورشان  همواره با «ناامنی موقعیت» در سیاست داخلی ، غرض ورزی در فضای بین‌الملل و همزمان تصور حضور دشمن در تمامی عرصه ها ، خود را مواجه میبینند و ناتوان از هر گونه درست اندیشی و آینده نگری « پای در گل » مانده اند که خود کرده را تدبیر نیست  .

حکومت  با تعاریف و معیارهای نا مناسب زمان و مکان کماکان اصرار فزاینده و علنی‌ برای ادامه سلطه  مخرب خود داشته  و آنرا با توهم صرف ،وافی به مقصود و پاسخگوی نا رسائی ها در تمامی زمینه ها می پندارند .

این اصرار سبب شده که در  بکار گیری یک راهبرد کلان در عرصه سیاست گذاری که رافع معضلات باشد  با سخنانی  احساسی ، تکراری ، پیش‌ پاافتاده  ونا مناسب ، فرصتها ی اندک مانده را براحتی از دست بدهد .

در حالیکه تجارب کشورهای دیگر حتی در همین منطقه ، روش مملکت داری مناسب و پاسخگو  را بخوبی نشان میدهد .

به احتمال راس حکومت به روال گذشته     عوامل رخ دادها را نظام گذشته و بنیان طاغوت عنوان خواهند  نمود    که بتصور خود آلام رامیکاهد .

در حالیکه  استعفای آرام و هشیارانه « با حد اقل هزینه و تخریب زیر ساختها »اکثریت قریب به اتفاق متولیان مدعی فاقد  صلاحیت با این دست آوردها که عارف و عامی بر آنند ، میتواند  کاهش دهنده تمامی نا ملایمات و مانع نابودی بیشتر ارزشها ، منزلتها و امکانات باشد که جلو فساد و تباهی عجین شده را از هر کجا که بتوان گرفت به نفع مصالح ملی است .

طبعا ملت هشیار با آ رامش کامل بهترین ها را از میان بخردان آگاه ، اندیشمند ، متخصص ، وطن دوست ، پاک و پاکیزه و مبری از هر گونه آلودگی بطور قانونمند برای سامان دادن مملکت برخواهند گزید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>