مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » در رثای« شادروان دکترمحمد مصدق» به مناسبت 52مین سالگرد فقدان او «ضیاءمصباح »

در رثای« شادروان دکترمحمد مصدق» به مناسبت 52مین سالگرد فقدان او «ضیاءمصباح »

 زمانیکه  « کانال سوئز»  رارهبر مصر« ملى» اعلام میدارد  سه کشور انگلیس، فرانسه و اسرائیل در سال 1956 به آن کشور  حمله نظامى مى کنند که با مقاومت شدید ملت  و ساکنان پورت سعیدمواجه ونهایتا  به شکست مصر می انجامد و متعاقب ان با میانجی گرى آمریکا وسازمان ملل کنفرانس صلح در یالتا برگزارمى شود.

« آنتونی ایدین »در حاشیه این کنفرانس  خطاب به ناصر میگوید :

 سروان  میدانى که انگلستان شیر است با دم شیر بازی مکن !

عبدالناصررهبر فقید مصر  در جواب أیدن این جمله را مى گوید که در اولین صفحه کتاب وى بنام «بریدن دم شیر»  چاپ شده  

کدام شیر ؟! با ملى کردن کانال سوئز ، من دم این شیر ( انگلیس) را بریدم و وقتى درحال بریدن دمش بودم هیچ تکانى نمیخورد ! نگاهش که کردم دیدم این شیر از قبل مرده است، استاد بزرگ من«  دکتر محمد مصدق»  با ملى کردن نفت ایران چند سال قبل این شیر را کشته و دندانهایش را هم کشیده بود و من فقط دم یک شیر مرده ی بى دندان را بریدم.

براى تجلیل از کار ملى کردن« کانال سوئز»  و رهبر ملى کردن نفت ایران « دکتر مصدق»  یکى از بزرگترین خیابانهاى قاهره بنام آن وطن دوست پر آوازه  نامگذارى شدو بیش از 62 سال است که هیچکس نتوانست نام این خیابان را عوض کند و هنوزحتی در سیستم امنیتی جدید حاکم بر این دیار  نام« مصدق»  زینت بخش زیباترین خیابان قاهره میباشد .

 در حالیکه چندی قبل تابلو« خیابان نفت»  که بنام پیشوای راستین ایرانیان با همه اما و اگرها و نه چندان در شان اونامیده شده بدست ذوبیان ولایت مخدوش گردید  و در همین شرایط   بزرگراه در خور نام مصدق کبیر  « نیایش»  بنام نا زیبای « هاشمی»  بنیان گذاررابطه ، رانت و دخالت سپاه در اقتصاد کشورمان که این مصیبتها را در پی آورد – تغییر یافت  .

 

&/«جواهر لعل نهرو» که پس از «مهاتما گاندی» محبوبترین و نامدارترین رهبر ضد استعماری هند شمرده می‌‌شود نیز، از پیروان مکتب «عدم تعهد» دکتر مصدق بود.

 نهرو کراراً خدمات دکتر مصدّق را به کشورهای غیر متعهد می‌ستود و او را کراراً پیشگام مبارزه برای غرور ملّی و آزادی و شرافت نامید.

 به‌هنگامی که در تهران مهمان دولت بود و نامه از طرف نهضت ملّی راجع به فشار و اختناق عمومی و حبس دکتر مصدق و قتل دکتر فاطمی تسلیم او شد، وی این موضوع را با شاه در میان می‌‍گذارد.

 شاه در جواب می‌‍گوید: این افراد بر علیه حکومت قیام کردند، خود شما هم به همین جرم به زندان رفتید! نهرو پاسخ می‌‍دهد: زندانبان من انگلیسی‌ها بودند ولی مردم هند، زندان من و گاندی را گلباران کردند. اما زندانبان نخست وزیر  ملّی کننده نفت، شما هستید !!

& / زنده یاد داریوش فروهر در سال ۱۳۵۷ در بزرگداشت زادروز مصدق  میگوید: به اعتقاد من برخی از انسان‌ها در تاریخ منزلتی خاص پیدا میکنند و زادروزشان به عنوان بزرگترین یادآور زندگی، برای نسلهای بعد احترام آمیز و جاودانه میشود. گروه اندکی از این انسانهای تاریخ ساخته تاریخ ساز، گویی در زندگی و فراگرد اجتماعی آن، چندین بار تولد یافته اندو راه وروش انان با نبودشان فراموش شدنی نیست ، یعنی چندین حرکت و دگرگونی در روزگار  خود پدید آورده اند که بزرگی و اثربخشی و چمشگیری آن، کمتر از نخستین تولد نبوده .

 

&/ رهبر پاک پندارو معتقد به توانمندی ایرانیان   مبری از هر گونه آلودگی و فسادکه  با همه مرارتها درسالهای پایانی عمر با افتخارو بدوراز هر گونه آ لایش  زیست میگوید  :

 به من گناهان زیادی نسبت دادند ولی من خود میدانم که یک گناه بیشتر ندارم و آن اینستکه« تسلیم بیگانگان نشده و دست آنها را از منابع طبیعی ایران کوتاه کرده و در تمام مدت زمامداری و سیاست خود یک هدف داشتم و آن این بود که ملت ایران بر مقدرات خود مسلط شود »

این رادمرد آزادمنش  وطن خواه ، مبارز و بنیان گذار«  جنبش کشورهای غیر متعهد»  در  29 اردیبهشت ماه 1261در« گذر وزیر خیابان شاپور» تهران به دنیا آمد و در 14 اسفند 1345در سن 84 سالگی با شهرت و اعتباری  عالمگیر ، عزت نفس کامل ، در اوج مقاومت وسر افرازی و در  غربت احمد آباد ، حیات دنیوی را بپایان برد – روانش شاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>