مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » در توصیف ریال و ارزش آن در این روزگار : ( ضیاء مصباح )

در توصیف ریال و ارزش آن در این روزگار : ( ضیاء مصباح )

 

قیمت واقعی ارزهای خارجی وشاخص تر از همه دلاردربرابر پول کشورمان که گرفتارشعار ، رانت و فساد حکومت بطول 4دهه با بی تفاوتی و عدم احساس مسئولیت اغلب هموطنان شده ،بایستی متاثر از متغیرهای بنیادی اقتصادی از لحاظ علمی تعریف شود و با بکار گیری ظرفیت ها ی تولید ی و صنعتی موجود  با جذب سر مایه گذاران داخلی و خارجی وحمایت از انان در بودن دولتی ملی و حافظ منافع کشورمان  ، پیوسته کاهش یابد همچنانکه در نظام گذشته به اعتبار روابط معقول بین المللی از معتبر ترین پول ها بشمار میرفت .

جماعتی جاهل به اصول علمی و حداقل های تدابیر مملکت داری آنهم در این روزگار  ، براساس  استدلال دست اندرکاران نا بخرد مستولی بر ملک و ملتمان   ،مبلغی معادل 10 هزار تومان را برای ارزیابی ریال در برابر1 دلار   پذیرفته واین برابری رابا نهایت وقاحت  معقول میدانند .

ارزش پول رایج که حیف است از واژه « پول ملی » در این مکتوب استفاده شود ، با دلار یعنی قویترین و معتبرترین ارز خارجی قبل ازکشف شیطان بزرگ « 60 ریال » بود و این روزها به دلایلی که همه خوانندگان به چگونگی ها وقوف دارند بتدریج از 3800 تومان در پایان سال قبل ، تا حدود 19 هزار تومان در بازار داخلی بالا رفت .

متغیرهای غیراقتصادی مثل مولفه های سیاسی از قبیل : چگونگی رعایت موازین حقوق بشردر درون کشور ، نقش برون مرزی منطقه ای حکومت و حمایت از مدافعان حرم ، ادامه دشمن پنداری ، جو روانی با خروج ایالات متحده امریکا از معاهده برجام و تحریم های یکجانبه « که تا 13 آبان با تعریف آقای ترامپ تکامل مییابد» براین ابزار آزردگی ملت  گرفتار معاش ، بی تفاوتی بیشترمردمان و انحراف شهر وندان دچار چکنم -موثر می افتد  .

جوانانغافل ازتعاریف  منافع ملی اشغال گرسفارت امریکا  در سال58- این خیانت به ملت را کماکان توجیه و این حرکت صرفا احساسی در آنزمان را لازم بر میشمرند ، آنان بعنوان اصلاح طلب  بازیچه بودن خود را بعمد نمی پذیرند و عواقب این حماقت و خیانت به ایرانیان شرافتمند پاک سرشت را بر نمی تابند کهدرتحقق این فاجعه ، نقش اصلی را با هدایت فرصت طلبان داشته و امروز در قامت استمرار طلبان مدافع مشروط نظام هستند .

تعلل بانک مرکزی ناشر اسکناسهای بدون پشتوانه ،  در بازار ارز که باعث شد قیمت ارز با معیارها و آموزش جماعت دکترای رانتی مدرس علم اقتصاد« امثال توکلی ها و رضائی ها » بر مبنای چگونگی تعریف ازاین علم که متعلق به «خر» بو د  رشد کند، بدون تردید در این میان عاملی اثر گذار   بشمار میرود .

همچنانکه  رخدادهایی نظیررای دیوان داوری لاهه و مصوبه  مجلس «در مقوله پول شوئی و عدم تامین نیازهای مالی و تسلیحاتی گروههای تروریستی » باعث شد این برابری حدود50 درصد بر گشت نماید  .

اینکه این بازگشت یا بعبارتی برگشت ،کاهش و توفیق در کنترل نرخ برابری عنوان میشود نوعی جعل و تن دادن به بازتاب های بر آمده از جهالت حکومت  بشمار میرود – که بایستی پرتقال فروش را یافت .

مخالفت اغلب اعضای شورای امنیت با مواضع امریکاو بیانیه 4+1 در حمایت از برجام  در نیویورک وایجاد احتمالی « کانال مالی » برای خرید نفت از سوی کشورهای اتحادیه اروپا و امکان معامله یورویی با ایران ، منجر به اعلام برابری اخیر«حدود ده هزار تومان با 1 دلار»  گردید ، ضمن اینکه فضای مجازی و جو روانی  در روزهای اخیر باعث شد  که بیشتر نشدن قیمت دلارمورد توجه قرار گیرد .

نا گفته نماند  نوسانات نرخ ارز تا «  یوم اله » 13آبان «برابر با 4 نوامبر » که تحریم های فراگیر و رسمی امریکا با لجاجت ترامپ و افراد مبعوث در کابینه ایشان آغاز می شود ادامه خواهد یافت و شاهد واقعی تر شدن قیمت براساس متغیرهای  انزمان با سر سختی نظام دشمن ستیز- خواهیم بود .

با ادامه حکومت شعار پایدار برسیستم غیر پاسخگو – انتظار افزایش برابری پول خارجی بر مبنای  مولفه های سیاسی اثرگذار چندان غیر ممکن  نمینماید ،هر چند  موضع گیری  اتحادیه اروپا ،  چین و روسیه در این رابطه  موثر بنظر میرسد   .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>