مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » بمناسبت جنبش اجتماعی 30 تیر ضیاء مصباح

بمناسبت جنبش اجتماعی 30 تیر ضیاء مصباح

 رعایت حقوق شهروندی و اثر ان بر پیشرفت جوامع برای اولین بار بوسیله« توماس همفری مارشال » جامعه شناس انگلیسی رییس گروه اجتماعی یونسکو بین سالهای 1956و 57 19همزمان با جنبش ملی ایرانیان به رهبری شادروان « دکتر محمد مصدق »  مطرح شد  که بر توسعه مدنی ، سیاسی و اجتماعی تاکید داشت .

این اندیشه حکومتهارا به رعایت حقوق اجتماعی تشویق  و از خودکامگی منع مینمود تا منافع بلندمدت  سازمان و تشکیلاتشان را – که بقاء آنان را همراه با قانونمندی در پی داشت « با توجه به منافع و نقش جامعه در تصمیمات  » در نظر گیرند

قبل از آن « جان مینارد کینز » اقتصاد دان ونظریه پرداز انگلیسی ( 1883 – 1946 ) برضرورت نقش فعال دولت در عرصه اقتصاد ملی، قدرت گیری دولتها  در تامین آسایش مردم و دست یابی به رفاه و خلاقیت انسانها را مطرح ساخت تا « انحراف از اصول اخلاقی » بدلایل مالی و تامین نشدن نیازهای اولیه، به حداقل ممکن کاهش یابد و تدریجا با نظارت دولتها « رفاه اجتماعی » درجامعه مشاهده وبا رعایت فر مولهای مناسب اقتصادی ، فقر و تنگناهای معیشتی از میان برداشته شود .

بررسی تاریخ سیاسی صد ساله اخیر کشورمان نشان میدهد بدون اغراق اثر گذار ترین چهره – در زمینه آشنا ساختن مردم به حقوق خود «که رعایت حقوق شهروندی نام گرفته » شادروان دکتر محمد مصدق میباشد که در 66 سال قبل  با حضور فعال توده مردم در صحنه  30 تیر و تکیه بر نظر آنان از پایه گذاران دمکراسی در منطقه بشمار میرود  بطوریکه جنبش عدم تعهد یکی از دست اوردهای این بینش میباشد .

این چهره ملی و ماندگاربرنامه ها ی مناسب اینده این مرز و بوم را بشرح زیر که کماکان در پی ان مانده ایم درآ نزمان بصراحت مطرح ساخت :

 • استقرار حکومت بر مبنای قانون اساسی که دولت خود را ملزم به رعایت ان  میدانست و میراث مشروطیت ایران شناخته میشد.
 • رویکرد تحول سیاسی بدون نفی نظام حاکم ویا تحول ناگهانی که اغلب به شکست منتهی میشود .
 • برنامه ریزی در چارچوب ضوابط مدون موجود .
 • مبارزه برای ایجاد موازنه منفی در روابط بین المللی .
 • حرکت در جهت رشد ، توسعه صنعتی و اقتصادی برای فراهم سازی بستر مناسب سر مایه گذاری ملی که توانمند شدن را همراه و طبقات اجتماعی را به همکاری و احساس مسئولیت تشویق میکند .
 • بیمه های اجتماعی یعنی تامین امنیت شغلی برای نیروی کار ، توسعه عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر .
 • تشویق به حضور سیاسی و اجتماعی تشکل های مردمی ومشارکت مردم در اداره امورکشورشان
 • آزادی مطبوعات و رسانه ها باتعریف آنزمان و….

مصدق  تلاش برای ملی کردن صنعت نفت را در مسیر نجات منابع کشور و در تعقیب ان استقلال واقعی را با جلوگیری از غارت منابع ملی بوسیله بیگانگان، اساس مبارزات قانونمند خود قرار داد .

 • این بزرگ مرد نهادینه کردن نظام پارلمانی از طریق حرکت گام به گام در مواجهه با استبداد سیاسیبا برگزاری انتخاباتی سالم و بدون دخالت در بار و دول خارجی – گزینش و پیشنهاد اعلام بهترین ها برای داوطلبی مجلس شورایملی، برنامه ریزی در مسیر توسعه و رشد اقتصادی کشور ، رویکرد فعال در عرصه سیاست گذاری اجتماعی و….را مهمترین برنامه های دوران زمامداری خود میدانست .
 • تشکیلاتی قوی ومردمی تحت عنوان« جبهه ملی ایران» را بنیان گذار ی نمود  که در زمینه مشاورت گروهی و اتخاذ تصمیمات بر پایه اطاق فکر و اقدام بعداز تصویب اکثریت ، احترام به حزب و تحزب گرایی ، همراه با قبول مسیولیت و پاسخگویی نقش اساسی را ایفاء نماید .
 • این تشکیلات سیاسی در مسیراعتلاء میهن و ارتقاءمقام ومنزلت جهانی کشورمان ،اعتدال، قانونمندی،عمران و ابادانی کشور و عزت هم میهنانمان با نگاه به اینده گام بر میدارد .

– در موقعیت فعلی و وضعیت خاص که «جبهه ملی ایران » این تشکیلات سیاسی دیرپا ، معتبر  و مبرا از آلودگیهای رایج باموانع غیرقانونی « بر مبنای همین قوانین ناقص  » مواجه واز حضوررسمیو علنی در صحنه سیاسی کشور و اجتماع رو به تحول ، دور نگه داشته شده …….

با همه اما و اگرها میکوشد مسیر فعالیت مناسب را با مشارکت همگانی و احساس مسیولیت ملی به امید خروج از نا بسامانی ها ، تضادها و دخالتهای نهادهای غیر مسئول و غیر پاسخگو با اختیارات خلاف قانون و…….یافته وراههای  جلوگیری از نابودی بیشتر روابط اجتماعی ، زیر ساختها و سر مایه های ملی رااز طریق « وسایل ارتباط جمعی داخلی » مطرح نماید .

این دلسوزان وطن معتقد اند هنوز امکان نجات کشورمان از سقوط به دره جهل و خود محوری برآمده از حفظ منافع فردی و گروهی با همه  موانع وجود دارد وبا اتکاء  به علوماقتصادی ،اجتماعی و سیاسی و گرد هم آیی وطن دوستان  مبرا از آلودگی « پراکنده در سطح جهان »  میتوان  با حد اقل هزینه  ملک و ملت را از این وضعیت نگران کننده نجات داد .

با بزرگداشت یاد و خاطره «شهدای30 تیر» این «حرکت ماندگارایرانیان مدافع استقلال و بزرگی کشورکه با تصویری دیگر شادروان عباس امیر انتظام ادامه دهنده راه آنان بشمار میرود » به روان پاک «همه مبارزان راه وطن» برای «پیشرفت میهن واعتلای ارزشها» درود فرستاده ، کوشش ارزشمند آنان راگرامی میداریم و این روش، منش و باور را منشاء نجات کشور میدانیم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>