مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » اهمیت همدلی ملیون و لزوم مقابله با مخدوش نمودن چهارچوب های اعتقادی جبهه ملی ایران دکتر حسین موسویان

اهمیت همدلی ملیون و لزوم مقابله با مخدوش نمودن چهارچوب های اعتقادی جبهه ملی ایران دکتر حسین موسویان

 

گفت و گو با دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

مصاحبه کننده: ضیاء مصباح

& _ بفرمایید درشرایطی که ایرانمان بشدت به همدلی و همراهی ملیون وطن نیاز دارد تفاوت عقیده ها در امور جزیی به چه دلیل چنین پر رنگ مینماید – تا انجا که هر کدام اطلاعیه ها و نظریاتی جداگانه در مورد اوضاع و مسایل جامعه منتشر مینمایند؟

پاسخ – اگر منظور شما از ملیون، دستجات مختلف طرفدار آزادی و راه مصدق باشد باید عرض کنم که همراهی و همدلی آنان یقینا در شرایط امروز میهنمان، ایران عزیز، یک ضرورت حتمی و واجب است و گروه های ملی باید تفاوت عقیده در امور جزئی را کنار گذاشته و در حول محور هایی چون آزادی، استقلال، حفظ تمامیت ارضی، عدالت اجتماعی وجدایی دین ازحکومت گرد هم آیند وبا هم تفاهم و همکاری داشته باشند. ولی اگرسئوال شما اختصاصا مربوط به سازمان جبهه ملی ایران و برخی بی انضباطی ها و نا هنجاری ها در داخل آن باشد باید بگویم که این مسئله بدیهی و مورد قبول همه است که در یک تشکیلات سیاسی مقررات و انضباط تشکیلاتی امری ضروری و قطعی است و مواضعی که از طرف سازمان اعلام می شود باید با همفکری و اجماع نهاد های منتخب شورای مرکزی اتخاذ گردیده وتوسط مسئولین اجرائی ذیربط منتشر گردد و اگر هریک از اعضای جبهه بخواهد نظر خود را به نام نظر سازمان منتشر کند جز متشنج کردن تشکیلات وبی اثر کردن آن که به سود حاکمیت است کاری انجام نداده است وکسی که به این گونه حرکات مبادرت می نماید به سازمان صدمه میزند وباید اقدامات وی با تامل ودقت زیرنظر قرارگرفته و مورد عکس العمل قاطع وصحیح قرار گیرد به ویژه اگرمواضع ابراز شده، مواضعی خارج از چهارچوب فکری وعقیدتی جبهه ملی ایران و بر خلاف این عقاید باشد.

&_و ضعیت فعلی را چگونه ارزیابی و در کوتاه مدت پیش بینی شما ملیون از حرکات اعتراضی و نابسامانی های اجتماعی چیست؟

پاسخ – حکومت جمهوری اسلامی به علت سوء سیاست ها وسوء مدیریت ها وفساد گسترده اغلب کارگزارانش به بن بست رسیده و به نظر نمی رسد که بتواند بحران های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی را که ایجاد کرده مدیریت نماید. و بنا بر این، حرکات اعتراضی مردم که به علت نا بسامانی های عمیق اقتصادی واجتماعی شروع شده، تا رفع شدن این نا بسامانی ها تداوم پیدا می کند. متاسفانه در شرایط کنونی ودر جو امنیتی نظامی ودسیسه های رنگارنگ حاکمیت، دست وپای ملیون در زنجیر است ولی با وجود تمام انسداد ها و مشکلات، ملیون باید از پای ننشسته وبرای تحقق حاکمیت ملی و حفظ این مرز و بوم تلاش نمایند.

 & _ نقش ملیون داخل کشور در این شرایط را چگونه می بینید و برنامه های گروههای سیاسی مبرا از وابستگی به نظام به چه شکلی میباشد و چه باید کرد؟

پاسخ – در این شرایط ملیون باید حتی المقدوربه متشکل نمودن نیروهای مردمی و آگاهی دادن به مردم در مورد آینده و مطرح کردن اینکه مبادا به علت ندانم کاری، خود را گرفتاردیکتاتوری از نوعی دیگربنمایند واینکه اعتراضاتشان مدنی، قانونمند وبه دور از خشونت باشد و بپذیرند که تنها راه اعتلای کشور و آسایش ورفاه همگانی راه مردم سالاری وتحقق حاکمیت ملی است. به باور من تشکیل یک مجلس موسسان واقعی بدون دخالت حکومت و تحت نظارت هیئتی مورد وثوق وتایید همگان، جهت تدوین یک قانون اساسی جدید، راه کار نجات کشور از بحران های لاینحل موجود می باشد.

& _ پراکندگیهای مخالفین عملکرد حکومت بنفع نظام تمام شده – بعبارتی در میان دلسوزان وطن هم صدایی و راه و روشی یکنواخت واصولی مشاهده نمیشود و ملت در مانده در اداره نیازهای اولیه زندگی روز مره، اگر فرصتی بیابند نمیدانند سیستم جای گزین چه جریانی خواهد بود، در این رابطه چه نظر و پیشنهاد عملی دارید؟

پاسخ – این یکی از بزرگترین ظلم های حاکمیت جمهوری اسلامی است که با ایجاد جو به شدت بسته و امنیتی امکان بحث و گفتگوی آزاد را در جامعه از بین برده و از شنیده شدن صدای ملیون آزادیخواه توسط مردم و آشنا شدن آنها با مزایای دموکراسی وحاکمیت ملی جلوگیری می نماید. واین در حالیست که دست پروردگان بیگانه با پول و امکانات رسانه ای متعدد که در اختیارشان گذاشته شده از بام تا شام مشغول جا انداختن جایگزین های قلابی که چیزی جزجنس دیگری از دیکتاتوری در چنته ندارند مشغول می باشند.

& _اطاق فکر حکومت با ترفندهای خود برآمده از تجربه سنوات حضور در بند نظام گذشته، طی ۴دهه اخیر سعی داشته وتوانسته بشرحی که میدانید برهمه جریانات سیاسی مسلط و انان را فشل نماید – با این اوضاع و احوال که بخوبی به آن واقفید چه راه کاری را ارایه میدهید؟

پاسخ – اشارات شما کاملا معقول و بجاست و با همه اطاق فکرها و ترفندها و مزاحمت هایی که ایجاد کرده اند ولی امکان تسلط بر همه جریانات سیاسی را نداشته اند حد اقل در مورد جبهه ملی ایران می توانم بگویم که با همه کوشش ها نتوانسته اند به چنین هدفی برسند. خوشبختانه اکثریت قاطع اعضای جبهه ملی هوشیارند و بیراهه رفتن و تشنج آفرینی برخی را دریافته اند و اظهاراتی را که خارج از چهارچوب های اعتقادی جبهه ملی ایران بوده و بوی توجیه حاکمیت و سیاست های آن را دارد و از راه های غیرتشکیلاتی منتشر می شود را می شناسند. خوشبختانه با توجه به وسایل ارتباطی جدید وتکنولوژی اینترنت سوابق این تحرکات ثبت وضبط شده وموجود است. راه کاری که من برای جلوگیری از این گونه نفوذها ارائه میکنم رسیدگی به این سوابق وطرد افراد خطاکار از تشکیلات است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>