مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » با من به دادگاه لاهه بیایید- حسن بهگر

با من به دادگاه لاهه بیایید- حسن بهگر

 

در واقع برای یک دیدار خصوصی و دیدن دوستی به هلند رفته بودم ولی مگر می شود به هلند بروی و از دادگاه لاهه دیدن نکنی ؟ به ویژه آن که این شانس را داشتم تا دوست عزیزم آقای جاماسب سلطانی همراهم شود و با اطلاعات وسیعی که داشت این دیدار را برایم دلپذیرتر کند.
لاهه همراه با نام دادگاه لاهه در ذهن بسیاری از ایرانیان همراه با نام مصدق و کوشش او در مبارزه با امپراتوری انگلیس است.
اما پیش از آن باید گفت لاهه گرچه از لحاظ جمعيت شهر چهارم یا پنجم محسوب می شود ولی از لحاظ اهميت همرديف با آمستردام است و در رتبه اول قرار دارد و در اصل شايد مهمتر هم باشد. دليلش شاید عجيب به نظر بیايد ولى هلند دو پايتخت دارد: يكى پايتخت واقعى (آمستردام) يكى پايتخت سياسى (لاهه) كه محل سكونت اصلى شاه هلند است و همچنین مجلس و تمام وزارتخانه ها و اداره هاى مهم دولتى و حتا سفارتخانه ها هم در لاهه قرار دارند. دادگاه هاى بين المللى زير مجموع دادگاه لاهه در این شهر است .
زبان هلندی مخلوطی از زبان های سوئدی آلمانی و انگلیسی و غیره است و الحق بسیار ناخوشایند. لاهه به زبان هلندی : Den Haag دِن‌هاخ گفته می شود و البته نمی دانستم این کلمه لاهه به این نرمی و لطافتی چرا تبدیل به این کلمه زمخت شده که تلفظ آن آدم را یاد هیتلر و نوادگانش می اندازد.
دوستم توضیح داد که لاهه برگردان فارسى واژه la haye فرانسوى است و ما مانند بسیاری دیگر از نام های تاریخی و جغرافیایی را از فرانسه گرفته ایم .
اولین پرسشی که دوستم از یکی از مسئولان آنجا کرد این بود که صندلی دکتر مصدق کجاست ؟ من شنیده بودم صندلی که مصدق بر روی آن نشسته بود سالها جداگانه بنام وی نگهداری می شده است . مسئول آنجا در پاسخ گفت که آن صندلی کماکان موجود است ولی به سبب تعمیرات در انبار گذاشته شده است و امروز نمی توانیم آن را ببینیم ودوستم توضیح داد که آن كرسى كه دكتر مصدق نيز بر آن نشسته بودند تا چند سال پيش همچنان موجود بود و از آن استفاده می شد ولى با نوسازى سالن بزرگ، كه پرونده ی اختلاف بين دولت ها در آن برگزار مي شود نیازمند دكوراسيون جديدى است اکنون اسباب قديمى در انبار نگهدارى مي شوند. اما اين كرسى اختصاصاً بخاطر اهميت تاريخى دكتر مصدق نگهدارى نشده، طبيعتاً چون بى طرفى دادگاه را زير سوال مي برد

 

اگر مایل به گرفتن  ای میل نیستید لطفا با ای میل زیر اطلاع دهید.

info@iranliberal.com

If you do not wish to receive these e-mails to notify

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>