مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » “گشت نامحسوس امنیت اخلاقی” و دهها پرسش حقوقی و اجتماعی
“گشت نامحسوس امنیت اخلاقی” و دهها پرسش حقوقی و اجتماعی

“گشت نامحسوس امنیت اخلاقی” و دهها پرسش حقوقی و اجتماعی

 

gashte-namahsus
کسانی که قرار است به عنوان “پلیس نامحسوس اخلاقی” فعالیت کنند

اعلام آغاز فعالیت “گشت نامحسوس” در تهران، واکنش‌های بسیاری به‌دنبال داشت. رسانه‌ها می‌پرسند این افراد برچه مبنایی انتخاب و آموزش داده می‌شوند و کدام ماده قانونی به پلیس اجازه‌ی استفاده از چنین نیروهایی را داده است.

یک روز بعد از آن‌که اعلام شد در دور جدید فعالیت “گشت اخلاقی” در تهران، هفت هزار “مامور مخفی” به کار “گشت نامحسوس” مشغول خواهند شد تا با “بدحجابی، کشف حجاب داخل خودرو،مزاحمت برای نوامیس و سگ‌گردانی” برخورد شود، گروه‌ها و رسانه‌ها واکنش‌های بسیاری به این خبر نشان دادند.

حسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ،روز دوشنبه(۳۰ فروردین ماه) به خبرنگاران گفت که این “نیروهای نامحسوس” به‌شیوه‌ی “پیامکی” فعالیت خواهند داشت. او گفت:«ماموران نامحسوس گشت امنیت اخلاقی بلافاصله با مشاهده موارد تخلف، پلاک خودرو را با سیستم پیامکی به ماموران پلیس اطلاع داده و این مرکز بلافاصله با فرد خاطی تماس گرفته و به وی اعلام می‌کنند که در چه روزی به پلیس مراجعه کند.»

نیروی انتظامی درحالی اعلام کرد این نیروها “فعالیت نامحسوس” دارند که تصاویری از این نیروها در رسانه‌ها منتشر شده است و این سوال برای بسیاری مطرح است که چطور قرار این این نیروها “نامحسوس” و “ناشناس” باشند، اما تصاویر برخی از آن‌ها منتشر شده است؟

روزنامه‌ی “همشهری” روز سه‌شنبه(۳۱ فروردین ماه) در مطلبی با عنوان “چند پرسش از پلیس” نوشت: «چه تدبیری برای راستی‌آزمایی گزارش‌های این افراد اندیشیده شده است؟ آیا این احتمال وجود ندارد که این افراد گزارش‌های غیرواقعی رد کنند؟

چرا تصویری از تعدادی از این ماموران منتشر شده است؟ این موضوع که با فعالیت نامحسوس این افراد تعارض دارد!»

این روزنامه همچنین از مقامات پلیس خواستار شد تا توضیح دهند شیوه‌ی شناسایی، جذب و آموزش این افراد چگونه و براساس چه معیارهایی خواهد بود.

نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که شمار این “نیروهای نامحسوس” که برخی از آن‌ها مرد و برخی زن‌اند، هفت هزار نفر است. مقامات پلیس اعلام کردند شهروندان بدانند که این افراد “حق برخورد با شهروند” را ندارند و وظیفه‌ی آن‌ها تنها گزارش “تخلف” به ماموران پلیس است.

“در قانون دادرسی چیزی به اسم پلیس نامحسوس نداریم”

بهمن کشاورز، حقوقدان، در یادداشتی که در روزنامه‌ی “شرق” منتشر کرد، تاکید کرد که در قانون آیین دادرسی کیفری کشور چیزی به اسم “پلیس نامحسوس” وجود ندارد و این افراد نمی‌توانند “ضابط قانون” محسوب شوند.

gashte-na-mahsus
پلیس شمار نیروهای “گشت نامحسوس” را هفت هزارنفر اعلام کرده است.

این حقوق‌دان در این یادداشت تاکید کرد:«مقام قضائی نیز که معمولا بازپرس است، باید پس از احراز وجود دلیل کافی، فرد موردنظر را احضار کند و این احضار در صورتی که بدون وجود دلیل کافی باشد، تخلف مقام قضائی محسوب خواهد شد.»

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

بلافاصله بعد از آن‌که خبر آغاز به‌کار “گشت نامحسوس امنیت اخلاقی” منتشر شد، کاربران شبکه‌های اجتماعی به این خبر واکنش‌های اغلب منفی نشان دادند. هشتگی با عنوان “گشت-ارشاد” ساخته شد و کاربران بسیاری خاطرات خود از رویارویی با ماموران گشت ارشاد نوشتند و تجربه‌ی بازداشت و توهین‌هایی که متحمل شدند.

برخی کاربران انتقاد کردند که حاکمیت ایران به‌دنبال “جاسوس‌پروری” است و مردم را علیه یکدیگر می‌شوراند. آن‌ها “گشت نامحسوس” را مصداق کاملی برای ترویج “بی‌اعتمادی” شهروندان به‌یکدیگر دانستند.

کاربری در “توییتر” نوشت:« خواه ناخواه از حالا به‌بعد به هر زن چادری با شک و تردید نگاه می‌کنم.»

یک وبلاگ‌نویس نوشت:«من نمی‌دانم آیا مسئولان مملکتی و طراح این ایده‌ی بسیار زشت ذره‌ای به اثرش فکر کردند؟ نتیجه‌ی کار اشتازی، بزرگ‌ترین سازمان پرورش مامور مخفی در دنیا چی شد که الان حکومت به فکر آلمان‌شرقی‌سازی از ایران افتاده است؟»

جمهوری اسلامی با وجود به‌کارگیری تمامی ابزارهای لازم و صرف بودجه‌ی کلان، بیش از سه دهه است که با مشکل اجرایی کردن حجاب کامل اسلامی روبرو است و هنوز نیز به واسطه نافرمانی مدنی زنان نتوانسته هدف خود را عملی سازد.
از: دویچه وله

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>