مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » مقالات » نصف کشور تشنه اند!

نصف کشور تشنه اند!

مجموع ۱۲۴۳ شهر کشور در تابستان سال جاری ۵۴۷ شهر با تنش آبی مواجه بودند”. شاید گذر از این جمله ساده باشد؛ اما اگر بدانیم که تنش آبی به معنای کمبود آب آشامیدنی برای مردمان همین سرزمین است، شاید دقایقی ذهنمان به این موضوع مشغول شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بحران و تنش آبی که به طور مداوم از آن صحبت می شود حال تقریبا نیمی از کشور را فراگرفته به طوری که بر اساس گفته های مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور تابستان امسال شهر های زیادی با تنش آبی مواجه بوده اند.

شاید کلمه تنش آبی برای تهرانی ها و حتی شهرهایی که هر روز با بازکردن شیر آب منزل خود فوران آب را می بینند خیلی ملموس نباشد اما نمی توان این واقعیت را انکار کرد که مردمانی در این کشور برای تامین آب آشامیدنی با مشکلاتی روبرو هستند.

گرچه در این میان مسوولان آبی اقداماتی را انجام داده اند اما مشکل همیشگی منابع مالی سد بزرگی برای مسوولان آبی است اما با این وجود و بر اساس سناریوهای تنظیم شده قرار است که تعداد شهر های دارای تنش آبی در سال آینده به ۳۹۲ شهر کاهش یابد.

از سوی دیگر میزان نزولات آسمانی نیز در حل این مساله نقش مهمی دارد و بر اساس آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مجموع میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته ۱۴۹ میلی‌متر بوده که نسبت به متوسط بلندمدت کاهشی ۴٫۵ تا ۵ درصدی داشته است، اما با این وجود و بر اساس اعلام مسوولان آبی تلاش می‌شود با مدیریت مصرف و مدیریت فشار در شهرهای کشور به‌جای جیره بندی، بتوانیم پیک مصرف آب سال آینده در تابستان ۹۵ را بدون مشکل سپری کنیم.

همچنین بر اساس پیش بینی های صورت گرفته از مجموع مراکز استانهای کشور، در تابستان ۹۵ شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان با مشکل در تأمین آب و تنشهای آبی مواجه خواهند بود.

به طور کلی با توجه به شرایط بحرانی ۱۵ ساله کشور به نظر می رسد که مدیریت مصرف دیگر وظیفه همه سازمان ها و حتی مردم باشد چرا که اگر مدیریت نحوه مصرف آب صورت نگیرد قطعا این تنش آبی تمام کشور را فرا خواهد گرفت لذا باید با ایجاد برنامه ریزی مدون و منسجم به فکر حل این شرایط بود.

از: ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>