مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2019

بایگانی/آرشیو سالانه: 2019

گران شدن بنزین «۶۰ هزار صیاد» ایرانی را بیکار کرد

sayadan-1-304x205

ن روزنامه ایران در گزارشی از بیکار شدن مستقیم۶۰ هزار صیاد به علت افزایش قیمت بنزین و وضعیت بحرانی خانواده‌های آنها خبر داده است. بر اساس گزارش روز دوشنبه ۹ دی ماه این روزنامه تهیه «روزانه ۵۰ تا۱۵۰ لیتر بنزین با قیمت لیتری سه هزار تومان برای صیادان صرفه ندارد» و مجبور شده‌اند کارشان را متوقف کنند. این روزنامه نوشته ... بیشتر بخوانید »

جشن کریسمس یادگاری از آیین مهر ایرانی

taghavi-bayat-150x150

از گذشته های دور از روزی که تک یاخته ها بر روی زمین پدید آمدند، خورشید یا مهر آفریدگار روی زمین بوده است. برای همه ی جانوران، برای نخستین میمون های آدم نما و برای انسان های نخستین نیز مهر یا خورشید خدایی بوده که آن ها را از تاریکی و سرما رهایی می بخشیده است. واژه ی خدا از ... بیشتر بخوانید »

تحصن و اعتصاب معلمان ایران آغاز شد [عکس]

tajasson-sarasari-moalleman-2-dey-98-304x205

  تحصن سراسری معلمان ایران جمعی از معلمان در مدارس برخی از استان‌های ایران، روز دوشنبه دوم دی‌ماه، در اعتراض به برآورد نشدن مطالباتشان از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران دست به تحصن زدند. این تحصن با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شده است. تحصن معلمانDR بر اساس گزارش‌ها تاکنون معلمانی برخی از مدارس در استان‌های کردستان، ... بیشتر بخوانید »

زهرا شمس یدالهی:شیر ایران زمین

Bird

شیر ایران زمین   شیر ایرانی من نفس اش تنگ پیکرش زخمی و پایش ناتوان   نامردمان روز را از او دزدیدند در شب پنهان کردند و امید را در گرداب نا امیدی پیچیدند   فریب خوردگان سرش را قلبش را نشانه گرفتند و در تاریکی شب گم شدند   شیر ایرانی من آب می خواست خونش را جاری کردند ... بیشتر بخوانید »

مادر، من زنده ام!/مسعود نقره کار

Noghrehkar

“تمام خواهد شد این داغ، از پیِ این همه سال” مسعود نقره کار ۵ دی ماه تنها نیستی مادر، من برشانه تو خواهم نشست. من زنده ام مادر. من زنده ام. آن چشم های روشن و خندانی که میانۀ برگ ها و گلبرگ های رنگین حاشیه خیابان به تو دوخته شده اند رامی بینی؟ منم مادر. و آن دسته گل ... بیشتر بخوانید »

توسعه پایدار انسانی در گرو برابری جنسیتی/الهه امانی

Elahe-Amani-e1440743011347-279x300

  بحث زنان، برابری جنسیتی و توسعه پایدار یکی از مباحث جدی قرن بیست و یکم است که از حاشیه به مرکز مباحث جهانی گذار نموده است. چگونه می توان از توسعه انسانی، توسعه پایدار، چالش ها و مفاهیم آن واکاوی کرد و اثرات، پتانسیل ها، موانع و راهکارهای زدودن نابرابری های جنسیتی را که فرآیند سیستم پدر/مردسالاری است، مورد ... بیشتر بخوانید »

فصلنامۀ پژوهش های فرهنگی “آرمان”، شماره

cover_12

  http://armanfoundation.com/wp-content/uploads/2019/12/Arman_Magazine_12.pdf   دوازدهمین شمارۀ فصلنامۀ پژوهش های فرهنگی آرمان منتشر شد و در سایت آرمان در دسترس همگان است. ویژگی آرمان، طرح پژوهش های سنجشگرانه، شرح فعالیت های مردم نهاد ایرانیان خارج از کشور، بازتاب فعالیت های هنرمندان و محققان نسل های جوانتر در کنار پیشکسوتان و مشارکت اهل فرهنگ از مناطق مختلف آمریکا و جهان است. آرمان در ... بیشتر بخوانید »

شاه کم کُشت که رفت؛ ما زیاد میکُشیم تا بمانیم! همایون مهمنش

mehmaneshsokhanrani-150x150

سازمان های حقوق بشری هم تائید کرده اند که جنایات آبان ۹۸ با قساوت کامل، با برنامه و قصد کشتن معترضان صورت گرفته است. در چهل سال گذشته که در بسیاری از کشورهای جهان رفاه بیشتر، و زندگی آسانتر شده، زندگی برای ایرانیان هر روز سخت تر و مشکلات مردم و کشور بیشتر شده است. جمهوری اسلامی در این مدت ... بیشتر بخوانید »

به یک کرشمه 4 کار ( ضیاء مصباح )

zia_mesbah-e1525979469355-150x150

به دلیل آلودگی هوا که استمرار و توسعه ان نیز در این زمانه بعد از 4 دهه زمامداری جماعت برآمده از نا توانی و نا بخردی متولیان ریز و درشت تکیه زده بر زمام امور این مردمان میباشد و مدتی در این مثنوی تاخیر شد …. به بهانه شب یلدا ضمن بزرگداشت این سنت دیرین ایرانی بشرحی که خواهد آمد ... بیشتر بخوانید »

منیر طه برای ساقه های سبز

monireh-taha

واویلا آتش به دشتِ گندم افتادست واویلا خونِ شقایق در خُم افتادست واویلا تیغِ هِلال داس و یال و بالِ خرمنکوب با مردمِ نامردم افتادست واویلا دیدی چه بی رحمانه میروبد برونش را دیدی چسان خصمانه میکوبد درونش را دیدی چه آسان میدرد پیراهنِ گل را میدرّد و میافشرد اینمایه خونش را بنگر غریوِ ساقههای سبزِ گلگون را بنگر تو ... بیشتر بخوانید »