مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2018 » آگوست

بایگانی/آرشیو ماهانه: آگوست 2018

نغمه ی خاموشان:زهرا شمس

th

نغمه ی خاموشان   چند گویی که چنین کن وَ چنان چند باشی به صف اهرمنان کشته ای صد گل نوخاسته را کرده ای خشک قد سروقدان پای ها بسته به زنجیر ریا دست ها بسته ی شیطان صفتان دیده ها خون شد و دل ها پر درد غم شده نغمه ی خامش دهنان گل بخشکید و صبا مرد زغم ... بیشتر بخوانید »

نقش دین و مذهب در تاریخ: منو چهر تقوی بیات

Manuchehr Taghavi Bayat

 پیشوایان دین های گوناگون؛ خداپرستان زرتشتی، یهودی ها، عیسوی ها، مسلمان ها و پیشوایان دیگر دین ها؛ تاریخ جهان و تاریخ فرهنگ جهان را به سود خدایان خودشان یعنی به سود قدرت خودشان تحریف کرده و تغییر داده اند. آن ها صد ها سال کوشیدند تا از گسترش دانش و پخش دقیق و درست واقعیت های تاریخی جلوگیری کنند و ... بیشتر بخوانید »

جبهه ملی ایران: کودتای ننگین

39453415_1524175134395126_6038330955653971968_n

- کودتای ننگین در روز هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۳۰ دکتر محمد مصدق بعد از یک عمر تلاش و مبارزه در راه آزادی و استقلال ایران و اندک زمانی پس از آنکه قانون ملی شدن نفت را به تصویب نهایی مجلسین رسانید، مسئولیت نخست وزیری و تشکیل دولت را پذیرفت. او برنامه دولت خود را در دو ماده خلاصه کرد . ... بیشتر بخوانید »

اطلاعیه انتشار دفتر نهم خرمگس: جستارهایی پیرامون پوپولیسم

Kharmagas

  دفتر نهم گاهنامه فلسفی خرمگس با موضوع مرکزی “پوپولیسم” منتشر شد و به صورت آنلاین در اختیار همگان قرارگرفت. خرمگس، گاهنامه ای فلسفی است که داوطلبانه زیر نظر شورای دبیران اداره و منتشر می شود و دانلود آن برای همگان در سراسر دنیا آزاد است. با قدردانی از همکاران، نویسندگان، مترجمان همراه و چهره های فلسفه و رشته های ... بیشتر بخوانید »

اعتصاب غذای نسرین ستوده در اعتراض به فشارهای قضایی و بازداشت‌ها

mail

در فیس‌بوک جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران:ـ https://www.facebook.com/lddhi.fidh/photos/a.444681868902420/1802323856471541/?type=3&theater نسرین ستوده پس از مکاتبات و هشدارهای متعدد و عدم رسیدگی به درخواست‌هایش در زندان از امروز صبح سوم شهریور ۹۷ دست به اعتصاب غذا زد. نامه‌ نسرین در رابطه با اعتصاب غذا: هم‌میهنان گرامی! متعاقب بازداشتم از دو ماه پیش، ماموران وزارت اطلاعات در اقدامی غیرقانونی نه تنها مبادرت ... بیشتر بخوانید »

کدام شیر کدام دم شیر؟ دکتر محسن قائم مقام

ghaemmm

شرمشان باد زهنگامه رسوائی خویش این متاع شرف از وسوسه بفروختگان! (فریدون توللی) می‌خواهند امریکا را از راه تروریستی و خرابکاری تسلیم نمایند! سپاه پاسداران مدتهاست دنبال موشک فرستادن و افزایش نیروی دریائی، که اغلب قایق‌های تندرو را ترتیب می‌دهند، دنبال مانورهای نظامی در آبهای خلیج فارس می‌باشد. در حالیکه موضوع مخالفت امریکا با برنامه برجام مطرح است موشکی که ... بیشتر بخوانید »

مصدق در لاهه–مجید نفیسی

nafisi

مصدق در لاهه اگر به هلند میروی از دادگاه لاهه دیدن کن در یک شب بارانی پشت در بسته اش بایست و از لابلای میله ها نگاه کن: آنجا، در آن عمارت پر نور کنار درخت های باران خورده بیش از نیم قرن پیش مردی کهنسال ایستاد که از سرزمین ما آمده بود تا از بیداد غارتگران نفت با جهان ... بیشتر بخوانید »

آفتاب برآمد–منیر طه

monireh-taha

شکوهمندیِ زمان، شور و شوقِ پیر و جوان، هراسِ رُبایندگان، مزدوری 28 مردادیان پس‌آمدِ عمامه داران، سر برآورده از قعرِ جمکران آفتاب برآمد  منیر طه سیته برافراخته به میدان آمد ديو درانداخته به ديوان آمد شيرِ دمان بند درگسسته خروشيد با نفسِ داغِ بهارستان جوشيد دست برافراشت گفت: مجلس اينجاست ملّت هرجا كه هست دولت آنجاست پنجشنبه چهارم مهر ماه ... بیشتر بخوانید »

اصل و نسب تحول خواهی حسن بهگر

Behgar x

  حسن بهگر از کرامات ملی مذهبی ها هرچه بگوییم کم گفته ایم ولی یکی از شگردهای آنها به کار بردن عبارات مبهم و کشداری است که می توانند سرش را همینطور بکشند و به هر چه خواستند وصلش کنند و نتیجه ی دلخواه را بگیرند. به تازگی آقای علیجانی در مقاله ای به نام «تحول خواهی» چیست؟ (۱) تاریخچه اصلاحات را به ... بیشتر بخوانید »

عبدالحسین خان وجدان داری؟ ـ [*] ـ محسن قائم مقام

Mohsen Gam

  گر وا کند حصار قزل قلعه لب به گفت گوید، چه پیش چشم تو با همسرت کنند! (فریدون توللی) «عبدالحسین خان وجدان داری؟» این جمله تاریخی را دکترمصدق وقتی با گروه وسیعی در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۲۹ برای آزادی انتخابات به دربار متحصن می‌شد در درب وردی کاخ شاه به عبدالحسین هژیر وزیر دربار گفت و بدنبال آن اضافه کرد ... بیشتر بخوانید »