مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2018 » ژانویه

بایگانی/آرشیو ماهانه: ژانویه 2018

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در باره دوران گذار و لزومات استقرار دموکراسی

bayanieh

  دوران گذار و لزومات استقرار دموکراسی متنی که در زیر ملاحظه میکنید بر این اساس تدوین شده که اگر نظام جمهوری اسلامی بهر دلیل دچار اضمحلال و فروپاشی شد جنبش ضد استبدادی مردم ایران قادر باشد خلا ناشی از فقدان حکومت کنونی را با یک دولت دوران گذار پر نماید. دولت دوران گذاری که بایستی از هم اکنون از ... بیشتر بخوانید »

بحران چند لایه‌ رژیم اسلامی– منوچهر صالحی

manutschehr-salehi

  رسانه‌های وابسته به محافل اصولگرا می‌گویند که مردم به‌خاطر مشکلات اقتصادی (گرانی، بیکاری، کمبود تخم مرغ، افزایش بهای فرآورده‌های نفتی که در بودجه ۱۳۹۷ پیش‌بینی شده است و …) در نزدیک به ۱۰۰ شهر ایران به خیابان‌ها ریختند و علیه دولت روحانی شعار دادند. اما آقای مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید که در مشهد مردم به دعوت ... بیشتر بخوانید »

به چه دلیل( ضیاء مصباح )

Zia Mesbah

در یادداشتی خواندم که نویسنده ای محقق و شناخته شده در این روزها مخلصانه توام با نگرانی ا ز تندروی ، تلفات انسانی  و تخریب سر مایه های ملی ،با کمال فروتنی و وقار  پرسیده چرا ….؟ به چه دلیل یا دلایلی متولیان امور- که در تغییر شرایط بنفع جامعه از هر لحاظ میتوانند با کمترین هزینه نقش آفرینی کنند ... بیشتر بخوانید »

تفاوتی هست یا نیست؟ منوچهر تقوی بیات

Manuchehr Taghavi Bayat

تفاوتی هست یا نیست؟ آیا بین آنجلا مرکل و خامنه ای تفاوتی هست؟ آنجلا در یک کشور آزاد با رأی آزاد مردم انتخاب شده و ابزارهای پیشرفته ای مانند قانون و کتاب های اجتماعی و فلسفی و دانشگاه های مدرن در اختیار دارد.اما علی خامنه ای به قول خودش یک رهبری صوری دارد که با اصرار عده ای آخوند آن ... بیشتر بخوانید »

بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور در پشتیبانی از جنبش اعتراضی در ایران

flag-300x156

    ملت شریف ایران، جوانان غیور و میهن پرست تجمعات اعتراضی شما که فریاد خروش و خشم ملتی را برعلیه نظام جمهوری اسلامی به نمایش گذاشته، در همین چند روز چنان رسا بوده که انعکاس آن در سراسر جهان پیچیده است. اکنون جهانیان میدانند که کف مطالبات ملت ایران چیزی کمتر از گذار از نظام جمهوری اسلامی نیست؛ همه ... بیشتر بخوانید »

نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری علی شاکری زند

ali-chakeri-zand-150x150

  علی شاکری زند نکاتی پیرامون مفاهیم ملیت، اقلیت، خودمختاری* بخش چهارم ـ انزوای مهاباد در کردستان تأسیس این حکومت که در روز سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۲۴ اعلام‌موجودیت‌کرد در شهری صورت‌گرفت که به‌سختی می‌توانست ادعایی برای مرکزیت کردستان ایران داشته باشد، تا چه رسد به پایتختی برای سراسر کردستان. در همان زمان که این «جمهوری» کارش را آغاز کرد، ... بیشتر بخوانید »

هم اندیشی گاهنامهء فلسفی خرمگس و پنجپرسش پیرامون انتقام/بخشایش_ریموند رخشانی

Raymond 1

 پرسش یک خرمگس: ارتباط میان سازمان های مردم نهاد با توسعه و دمکراسی چگونه بیان می شود؟   مباحث توسعه و دمکراسی، اگرچه در مواردی به هم مرتبط اند، دو مسأله متفاوت هستند و نیاز‌ها و شاخص‌های ویژه خود را دارند. برای پاسخ دقیق تر به پرسش شما،شایدپرداختن به آن شاخص‌هادراینجا لازم باشد. توسعه ی(اقتصادی)  پایدار یا همگون، اغلب در ... بیشتر بخوانید »