مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2017 » دسامبر

بایگانی/آرشیو ماهانه: دسامبر 2017

16 آذر، روز دانشجو

jebheh-melli-iran2

کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ با طراحی و اجرای دولت‌های انگلیس و آمریکا به اهداف کوتاه مدت خود  یعنی ساقط کردن دولت ملی دکتر محمد مصدق، بازگرداندن محمدرضا شاه از رُم به تهران و ایجاد مقدمات دادن نفت ایران به بیگانگان به سرعت دست یافت. اما به اهداف دراز مدت خود که از میان بردن جنبش ملی و مبارزه سیاسی ... بیشتر بخوانید »

فدرالیسم یا استقلال قومی و تبعات آن :دکتر همایون مهمنش

mehmanesh2

   همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در ۳ مهر ۱۳۹۶ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷) برگزار گردید. پیش از آن هم روشن بود که عراق، ترکیه و ایران از اعلام استقلال اقلیم کردستان و ایجاد کشوری جدید در عراق با تمام قوا جلوگیری خواهند نمود. در واقع هم جدایی اقلیم از عراق منافی تمامیت ارضی این کشور بوده و میتوانست باعث آغاز کشمکش های ... بیشتر بخوانید »

۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور

censur-ketab-300x205

  سیزده آذر برای ارج نهادن به پیکاربا سانسور، برای اهمیت دادن به آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا، برای بزرگ‌داشتن کوشش‌های سانسورستیزان، روز مبارزه با سانسور نام گذاری شده است. این روز را گرامی می‌داریم و خواهان برچیدن کامل بساط سانسور، در هر شکل و لباس و به هر بهانه، هستیم. امسال سیزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور، را ... بیشتر بخوانید »

بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: تسلیت بمناسبت درگذشت طاهر احمدزاده

logo-jebhayemelliiran-ois

  تسلیت بمناسبت درگذشت طاهر احمدزاده با کمال تاسف آقای طاهر احمدزاده که از اولین روزهای تشکیل جبهه ملی ایران عضویت آن را به عهده داشت و بعدها به نهضت آزادی که توسط مرحوم مهندس بازرگان پایه گذاری شده بود پیوست، در دوران انقلاب اولین استاندار خراسان شد، پس از آن از جمله منتقدین سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی بود و ... بیشتر بخوانید »

مصدقی بودن ما –رامین کامران

kamran

  طی سالها، دو سؤال، بارها خطاب به ما مطرح شده است: این چه جور مصدقی بودن است؟ شما چه جور لیبرالی هستید؟ دو سؤال به هم مرتبط است، طبعاً جوابهایشان نیز همینطور. تصمیم گرفتم پاسخهایی برای هر دو بنویسم و در پی هم بیاورم. از مصدقی بودن شروع میکنم. عده ای میپرسند مصدقی بودن ما از چه نوع و ... بیشتر بخوانید »

تسلیت بمناسبت درگذشت مهندس حمید ذوالنور

flag-300x156

    با تاسف فراوان روز جمعه 10 آذر، دوست و همرزم ما، عضو جبهه ملی ایران، عضو حزب ایران و رئیس شورای عالی نهضت مقاومت ملی ایران، مهندس حمید ذوالنور، که سالیان دراز در راه آزادی و استقرار حاکمیت ملی مبارزه کرده بود، دور از وطن، در پاریس، چشم از جهان فروبست. سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از ... بیشتر بخوانید »

۱۶ آذر، اولین تظاهرات یکپارچه دانشگاه تهران مهندس حمید ذوالنور

hamid-zolnur-1-150x150

  به مناسبت سالروز  ۱۶ آذر و به یاد رئیس فقید شورای نهضت مقاومت ملی ایران مهندس حمید ذوالنور (نگاهی به جنبش دانشجوئی سالهای ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۲ خورشیدی در ایران*) از سال ۱۳۳۲ به بعد در هر سال تحصیلی، دانشجویان سال اوّل دانشکده فنی پس از دو ماه و نیم که از شروع کلاسها گذشته بود در صبح روز ۱۶ ... بیشتر بخوانید »

ملّت گرایی ایرانی__دکتر ناصر انقطاع

Naser Engheta 1

دکتر ناصر انقطاع ۱– ملّت گرایی ایرانی *    ملت‏گرایی ایرانی (ناسیونالیسم ایرانی) چه می‏گوید؟! *    آیا آنگونه که چپ‏گرایان و کمونسیت‏ها می‏گویند:       ملت‏گرایی ما، یعنی «فاشیست بودن »، برتری نژادی داشتن       برای روشن‏تر شدن مسئله، نخست ببینیم آیا میان ناسیونالیسم تازیان، و ناسیونالیسم غرب، و یا بهتر بگویم. برتری مذهبی، و فاشیسم ایتالیا و نازی آلمان، با «ناسیونالیسم ایرانی» ... بیشتر بخوانید »

شانزده آذر ۳۲بروایت شاهدان عینی !! ضیاء مصباح

Zia Mesbah

  استاد ملک اراء تازه درس را شروع کرده بود که گروهبانى مسلح در حالى که مسلسل را به سینه مستخدم جلو درب کلاس هدف رفته بودبدون درک حرمت کلاسوارد شد وپشت یقه 2 دانشجو را گرفتو بیرون کشید، کلاس به هم خورد … سربازان، مسلسل به دست، در سرسرای دانشکده پخش بودند. دانشجوییبا صدای رسا فریاد زد : ”دست ... بیشتر بخوانید »