مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2017 » آگوست

بایگانی/آرشیو ماهانه: آگوست 2017

تکمله ای بر مطلبی که « تریبون دولت » پیشقدم درنشران بوده اند : ضیا مصباح

zia-mesbah

تعطیلی رسمی، چند تعطیلی غیررسمی را  در پس و پیش خود یدک می‌کشد. به صورت رسمی فقط دو روز این هفته بمناسبت عاشورا تعطیل بود ‏اما، مجموعه اهل کلاس و درس  از چند روز قبل خود را در تعطیلی و بر گذاری مراسم می پندارند. روند آموزش تقریبا متوقف و همه ‏چیز  موکول شده است. قریب به اتفاق خدمات دولتی ... بیشتر بخوانید »

بیانیه جبهه ملی ایران: فاجعه ۲۸ مرداد فراموش شدنی نیست

logo-jebhayemelliiran-ois

  فاجعه ۲۸ مرداد فراموش شدنی نیست پس از آنکه دکتر محمد مصدق در سمت نمایندگی دوره شانزدهم مجلس شورای ملی با هوشیاری ودرایت کم نظیر قانون ملی شدن نفت را به تصویب نهایی مجلسین شورا وسنا رسانید، در روز اول اردیبهشت ماه ۱۳۳۰ به منظور اجرای آن قانون مهم و حیاتی، مسئولیت نخست وزیری وتشکیل دولت را پذیرفت. دولت ... بیشتر بخوانید »

در پاسخ به مقاله ی اقای میرفطروس زیر عنوان “افسانه ها وافسرده های۲۸ مرداد” حسین وصال

hossein-vesal-2

  آقای میرفطروس در پاسخ به جوابیه ی اینجانب به انتقاد ازمقاله ی معروف به <خط سوم> ایشان، در مورد کودتای ۲۸ مردادنوشته اند: «من ازاینکه این مقاله ی کوچک موجب خشم و افسردگی برخی ازدوستداران متعصب دکتر مصدق درمورد واقعه ی ۲۸مرداد شده و رویای بزرگشان را اشفته کرده است متاسفم» باید از اقای میرفطروس پرسید: چراواقعه ی دردناک ... بیشتر بخوانید »

سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (۲) دکتر همایون مهمنش

hmehmanesh-e1503393474771-150x150

  در بخش اول این نوشته به معرفی کوتاه سیستم های پیچیده، ویژگی های آن و حکومت افراد آزمایشی بر کشور مجازی تانالاند پرداخته شد. در این بخش نتایج این آزمایش و برخی اشتباهات که انسانها هنگام کار با سیستم های پیچیده مرتکب میشود، مورد بررسی قرار میگیرد. اشتباهات هنگام کار با سیستم های پیچیده ۱: هدفگذاری نادرست، نادقیق، ناروشن ... بیشتر بخوانید »

بیانیه جبهه ملی ایران: فاجعه ۲۸ مرداد فراموش شدنی نیست

    فاجعه ۲۸ مرداد فراموش شدنی نیست پس از آنکه دکتر محمد مصدق در سمت نمایندگی دوره شانزدهم مجلس شورای ملی با هوشیاری ودرایت کم نظیر قانون ملی شدن نفت را به تصویب نهایی مجلسین شورا وسنا رسانید، در روز اول اردیبهشت ماه ۱۳۳۰ به منظور اجرای آن قانون مهم و حیاتی، مسئولیت نخست وزیری وتشکیل دولت را پذیرفت. ... بیشتر بخوانید »

سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (۱) دکتر همایون مهمنش

hmehmanesh-e1503393474771-150x150

  ما در عصری زندگی میکنیم که رشد تصاعدی جمعیت، اثرگذاری روزافزون بشر بر طبیعت و وجود سامانه یا سیستم های(۱) مرتبط و پیچیده ای مانند جامعه، محیط زیست، سیاست و اقتصاد از جمله ویژگی های آن است. نوشته حاضر کوششی است برای معرفی برخی خواص سیستم های پیچیده که هنگام کار با آنها سبب اشتباه میشود. نوشته همچنین به ... بیشتر بخوانید »

در مورد واقعۀ ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ و کشف جدید آقای علی میرفطروس حسین وصال

hossein-vesal-2

  در یکی دو هفته ی گذ شته سازما ن (سیا) اسنادی حاوی مطالب نه چندان تازه ای را از کودتای شوم ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ منتشر کرده است. این واقعه سلطنت طلبان و طرفداران آنها را به تکان آورد که تا اگر ممکن شود با استناد به اسناد جدید دستگاه سلطنتی گذشته، همدستان را از ننگ ارتکاب چنان جنایت و ... بیشتر بخوانید »

کودتای ۲۸ مرداد، شرائط، عوامل و نتايج آن : فرهنگ قاسمی

farhang_ghassemi

  کودتای ۲۸ مرداد یکی از وقایع مهم صد ساله اخیر ایران است. زیرا این کودتا بسیاری از داده های فرهنگى، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه، که در روند تحولات دشوار اما مثبتی وبه ویژه در راستاى رعایت آزادی‌های فردی واجتماعی قرار گرفته بودند را بیدرنگ متوقف کرد. علاوه بر این، در نطفه خفه کردن یک سلسله از قوانین کشوری ... بیشتر بخوانید »

کودتای ۲۸ مرداد دکتر حسین موسویان

musavian

   ن گفتگو با ستاره صبح: جزئیات مرگ مشروطیت و زایش استبداد  اشاره: مازیار حسینی – جنبش ملی شدن صنعت نفت را می‌توان ادامه راه انقلاب مشروطیت و پیش‌زمینه شروع انقلاب اسلامی دانست. دکتر محمد‌مصدق و تعدادی از آزادی‌خواهان ایرانی، در فضای نیمه‌بازی که پس از تبعید رضا‌شاه پهلوی ایجاد شده بود، با حمایت مردم وارد مجلس شدند و راه تضمین ... بیشتر بخوانید »

بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور بمناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد: همسویی روحانیت ارتجاعی با سیا و دربار

    بمناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد: همسویی روحانیت ارتجاعی با سیا و دربار اسناد جدیدی که اخیرا سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) از رده اسناد محرمانه خود خارج نموده و انتشار داده است زوایائی از نحوه شکل گرفتن و انجام کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط آمریکا و انگلیس در پیوند با  ارتجاع داخلی را روشن تر از ... بیشتر بخوانید »