مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2016 » فوریه

بایگانی/آرشیو ماهانه: فوریه 2016

پيرامون جامعه پرتناقض ايران پس از ۱۵۰ سال نهضت قانون خواهى و نهضت مشروطه ، گفتگوي صداي آلمان با ماشاءاله آجودانى

ماشاله آجودانی

د كتر ماشاءاله آجودانى، كارشناس تاريخ مشروطيت ايران در گفت وگويى با صداى آلمان معتقد است، جامعه ايران نه جامعه اى سنتى ست و نه جامعه اى مذهبى. ايران برزخى يا دوزخى ست از سنت و مدرنيسم و بايد از نقد مدرنيسم آغاز كرد و نه از نقد سنت. خود روشنفكران دينى ايران امروز نيز محصول همين مدرنيسم و تناقض ... بیشتر بخوانید »

ده‌ها سازمان‌ غیردولتی و کارتونیست خواستار آزادی آتنا فرقدانی شدند

atena-faraghdani

    زیتون – چهل سازمان غیردولتی و بیش از ۷۵ کارتونیست بین‌المللی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ، خواستار آزادی آتنا فرقدانی، نقاش، کنشگر حقوق مدنی و حقوق کودک شدند. امضاکنندگان این نامه که شبکه بین‌المللی حقوق کارتونیست‌ها آن را منتشر کرده، می‌گویند دولت ایران با آغاز روابط جدید خود با جامعه بین‌المللی، موفق به آزاد کردن گروهی ... بیشتر بخوانید »

داعش (دولت اسلامی عراق و شام) دکتر علی رشیدی

dr.rashidi-150x150

  حاصل سوء شناخت، ادراک، سیاستها و تضاد منافع قدرتهای جهانی و منطقهای پیدا شدن داعش و رفتار غیرانسانی عمال آن مخصوصاً گردن زدن ها، بمبگذاریها و سوءاستفاده های روحی و اخلاقی از کودکان و نوجوانان، حربه تخریب و فرق نگذاشتن بین مسلمان و غیرمسلمان، بیدین و با دین، زن و مرد، بزرگ و کوچک، پدیده ای است که مایه ... بیشتر بخوانید »

کلاه مخملی‌ها و اسبِ براقِ پیامبر –مسعود نقره کار

noghrehKar41

  چند کلاه‌ مخملی بساط مشاطه‌گران حکومت اسلامی را نه با چاقو و قمه، با کلاه و سبیل‌شان به‌هم ریختند، کلاه مخملی‌هائی که سالیانی‌ست بازیگران نمایش‌های حکومتی به‌ویژه انتخابات‌های اسلامی هستند. شوکی که عکس‌های کلاه مخملی‌های هیئت حدادعادل با شرکت در یکی از همایش‌های انتخاباتی به برخی از تحلیلگران و کنشگران سیاسی داخل و خارج کشور وارد کرد شوک فهم ... بیشتر بخوانید »

انتخابات، تعامل، آزادی و برابری: فرهنگ قاسمی

farhang_ghassemi

  این مقاله به دنبال مقالات دیگری که در باب به اصطلاح  انتخابات در جمهوری اسلامی به مناسبت‌های مختلف نوشته شده، تنظیم گردیده‌ است. در اینجا با نگاهى دیگر کوشش می‌شود به طور موجز به ماهیت فلسفی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی پرداخته و آنگاه در ارتباط با اصل آزادی و برابری مفهوم اجتماعی و سیاسی  تعامل در اداره کردن ... بیشتر بخوانید »

نام مصدق در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا

sanders_mosaddegh_clinton-640x360

نام مصدق در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا - هادی نیلی، واشنگتن در آخرین مناظره دو داوطلب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باز هم نام ایران به میان آمد و حتی بحث به نقش آمریکا در براندازی دولت مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ هم کشید. هرچند این نخستین‌بار نبود که در این رقابت‌های انتخاباتی، داوطلبان در این باره حرف می‌زدند. ... بیشتر بخوانید »

روحانی: به بهانه دور زدن تحریم‌ها پول کشور را غارت کردند

daramade-nafti

  - رییس‌جمهور ایران می‌گوید تحریم بانکی بدترین فشار را بر جامعه وارد کرد. حسن روحانی همچنین گفت اگر کسی از رفع شدن تحریم‌ها خوشحال نباشد باید در ایرانی بودن او شک کرد. او بار دیگر خواستار مشارکت مردم در انتخابات شد. حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، روز شنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در نشست مجمع سالیانه بانک مرکزی ایران گفت ... بیشتر بخوانید »

نگاهی تطبیقی به سیاست خارجی و انسان مؤمن سازی جمهوری اسلامی، منصور فرهنگ

Mansour-Farhang

نقل از “گویا” بر مبنای شعارهای تقابل با استکبار جهانی از یک سو، و تلاش برای جلب سرمایه خارجی به ایران از سوی دیگر، روشن است که تغییر سیاست خارجی کشور در جهت “نرمش قهرمانانه” واکنش ضروری به پیامدهای مسئله‌ساز “ام القراء” بودن ولایت فقیه است قرن بیستم شاهد چهار انقلاب فراگیر ایدئولوژیک در جهان بود که بعد از تثبیت ... بیشتر بخوانید »

پسوند سیاسی بر فعل غارت– پرستو فروهر

parastou-foruhar-e1353430294719

  مدتی پیش و در پی دومین دستبرد به خانه‌ی پدرومادرم در سال جاری به تهران آمدم. روزهاست که در این خانه به سامان‌دهی اشیاء مشغول بوده‌ام، به بازسازی تصویر این مکان که یادآور زندگی و قتل داریوش و پروانه فروهر و نمادی از تاریخ تلاش و سرکوب دگراندیشان در سرزمین ماست. آنچه هربار در دستبرد به این مکان رخ ... بیشتر بخوانید »

بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: ما و انتخابات

flag-300x156

ت   سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور ما و انتخابات تلاش و مجاهدت تنی چند از نمایندگان ملی و وطن دوست مجلس شورای ملی در دهه سی خورشیدی، قبل از طرح وتصویب قانون ملی شدن صنعت نفت، باعث شد که آزادی انتخابات از همان زمان در مرکز مطالبات مردم ایران قرار گیرد. توجه این نمایندگان به این ... بیشتر بخوانید »