مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2015 » آگوست

بایگانی/آرشیو ماهانه: آگوست 2015

دکتر آزاد مرادیان: قوانين ايران تصوير روشنى از شكنجه و خشونت است

Azad Moradian 1

 شیدا جهان بین شکنجه به اشتراک بگذارید 153 کشور معاهده‌ی منع شکنجه را تصویب کرده‌اند اما ایران از امضاکنندگان معاهده نیست و به عکس، در قوانین ایران، تحت عنوان تعزیرات، مجازات‌هایی چون شلاق و قطع عضو در نظر گرفته شده است. ماده یکم کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل متحد شکنجه را هر عملی می‌داند که به واسطه‌ی آن و تعمدا ... بیشتر بخوانید »

تعارضات و تعاملات اجتماعی؛ یک تجربه/ الهه امانی

Elahe-Amani

تعارضات و تعاملات اجتماعی؛ یک تجربه/ الهه امانی ۰۶ شهر ۱۳۹۴ editor آزادی اندیشه و بیان, مقالات ۰ اِما گلدمن می‌گوید: “نظمی که بر پایه‌ی تسلیم مردم و از طریق رعب و وحشت مستقر گردد، امنیت را تضمین نمی‌کند اما این تنها نظمی است که دولت‌ها تا کنون به آن دست یازیده‌اند. توافق و صلح اجتماعی از همبستگی منافع شکل ... بیشتر بخوانید »

کودتای ۲۸ مرداد، داریوش فروهر و میدان بهارستان –پرستو فروهر

MHOCOU01B

 اگر در خانواده‌ای مصدقی بزرگ شده باشی سنگینی و تلخی روزهای آخر مرداد و بختک آن کودتا، که انگار روی سرگذشت «ما» افتاده بود، تا همه چیز را آنگونه کند که نباید می‌شد، تجربه کرده‌ای. از همان سال‌های کودکی این واژه‌ی غریب را می‌شناسی و عصبیتی که همراه آن فضا را می‌انباشت، لمس کرده‌ای. انگار که در این واژه همه‌ی ... بیشتر بخوانید »

«حاکم دهن‌دوز»‌ها و وحشت از نام و راه مصدق! دکتر محسن قائم مقام

ghaemmm

 «قدرت وقتی برهنه است که مردم حرمت آنرا فقط به این دلیل نگهدارند که قدرت است و نه بدلیل دیگر.» کتاب «قدرت» نوشته برتراند راسل- ترجمه نجف دریابندری. خبر احضار و تهدید مسؤلین سازمان جبهه ملی در ایران و امر به متوقف ساختن هر نوع فعالیت و جلسات درون سازمانی توسط وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران در این زمان بسیار ... بیشتر بخوانید »

کودتا و “جاهل‌ها و لات‌ها” (بخش دوم و بخش پایانی)، مسعود نقره‌کار

noghrehKar41

  این داوری که بخش بزرگی از گروه اجتماعی جاهل‌ها و لات‌ها فقط به خاطرِ پول پشتیبان محمدرضا شاه و دربار بودند، سنجیده و همه‌جانبه نیست. کیش شخصیت، تحریک احساسات وطن‌پرستانه، سوء استفاده از اعتقادات دینی و تحریک احساسات مذهبی، از انگیزه‌های جذب جاهل‌ها و لات‌ها و تبدیل آنان به نیروئی مهم در استبداد سلطنتی بوده‌اند طرح سرنگونی دولت مصدق، ... بیشتر بخوانید »

گاهی به چگونگی درمان بازنشستگان –ضیاء مصباح

zia-mesbah

  در نیمه های هر سال سازمان بازنشستگی کشوری طی تشریفاتی امر بسیار حساس و مهم بیمه تکمیلی جامعه میلیونی بازنشستگان و خانواده های آنان را به یکی از شرکتهای بیمه واگذار می نماید. این سازمان به طور مستمر از حقوق کلیه‌ی بازنشستگان تحت پوشش ۱درصد (معادل ۸ میلیارد تومان در ماه) بدین منظور کسر مینماید. طی سنوات اخیر شرکت ... بیشتر بخوانید »

مصدق در لاهه / شعر به دو زبان فارسی و انگلیسی / مجید نفیسی

nafisi

اگر به هلند میروی از دادگاه لاهه دیدن کن در یک شب بارانی پشت در بسته اش بایست و از لابلای میله ها نگاه کن:   مصدق در لاهه اگر به هلند میروی از دادگاهِ لاهه دیدن کن در یک شب بارانی پشت در بسته‎اش بایست و از لابلای میله‎ها نگاه کن: آن جا، در آن عمارت پر نور کنار ... بیشتر بخوانید »

تبرئه ی آقای سعید مرتضوی جانستان سابق حکومت اسلامی! محمد علی مهرآسا

mehrasa

  قوه قضائیّه ایران که بهترین نام برایش «قوه سلاخیه» می باشد، باز هم چون این سی و چند سال دسته گل تازه دیگری برآب داد و قاضی مرتضوی سابق را که در زمان احمدی نژاد از پست قضا و دادگستری بیرون رفت و احمدی نژاد به پاداش قتلهایش او را مدیر عامل بیمه های اجتمای یعنی یکی از خرانه ... بیشتر بخوانید »