مقالات درج شده در این سایت لزوما نظر سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور شاخه آمریکا نیست
خانه » 2015 » ژوئن

بایگانی/آرشیو ماهانه: ژوئن 2015

زنان ایران خانه نشین و فقیر شده اند؟

bikari-zanan-640x419

لیلا سعادتی، روزنامه نگار یکی از شاخص های اصلی توسعه، هویت ملی و رسیدن به برابری جنسیتی در جامعه، دسترسی زنان به موقعیت برابر از نظر اشتغال و دستمزد یکسان با مردان است. در واقع چگونگی وضعیت اشتغال و دستمزد زنانی که در اقتصاد یک کشور فعال هستند، ابعاد توسعه، رفاه، برابری و عدالت آن کشور را نشان می دهد. معاونت ... بیشتر بخوانید »

خانه ات را باد برد از هیلا صدیقی

Hila Sadeghi

  “… پشتِ اين پرده ي پوسيده تو در خوابي و منبا همين زلفكِ ممنوعه ي خودنردباني به بلنداي سحر ميبافمتا برآرم خورشيد..   خانه ات را باد بردتو هنوزم نگرانِ وزشِ باد، در موي مني !؟مسخِ افيونيِ افسانه ي اصحابِ كدامين غاري ؟در كدامين خوابي ؟خواب در چشمِ تو ويرانيِ صد طايفه است …تشتِ رسواييِ دزدانِ امارت افتادتو نگهدار ... بیشتر بخوانید »

کودکانی که بیش از یک کارگر کار می‌کنند

kudak-kar1

کودکانی که بیش از یک کارگر کار می‌کنند بکارگیری کودکان کار در مشاغل ممنوعه ایلنا: یک وکیل دادگستری گفت: مشاهدات مستقیم ما می‌گوید که کودکان شاغل در کارگاه‌هایی همچون کیف‌دوزی‌ها، بازیافت‌ها، کوره‌پز‌خانه‌ها و…بیش از ۸ ساعت در روز کار می‌کنند و هیچ نوع مرخصی اعم از استحقاقی و استعلاجی نیز ندارند. کودکانی که بیش از یک کارگر کار می‌کنند/ بکارگیری ... بیشتر بخوانید »

لاله زار: تماشاخانۀ نوگرائیِ ایرانی – بخش نخست—- مسعود نقره کار

noghrehKar41

  نمایش نوگرائیِ ایرانی سال ها در تماشاخانه ای با فانوس های نفتی و سایۀ عشاق ودلداگان بر شیشۀ ویترین مغازه هایِ موقوفه علاء الدوله، وهنرنمائی قمروعشقی وعارف در سالن گراندهتل و صدای مؤذن مسجد هدایت وعربده شعبان جعفری در تئاتر فردوسی بر صحنه بود. شانزه لیزۀ ما اما باور نمی کرد روزگاری بر ویرانه های خویش سوگوارانه به جستجوی ... بیشتر بخوانید »

ملی می تواند ناسیونالیست نباشد! منوچهر تقوی بیات

Manuchehr Taghavi Bayat

 پیشکش به فرزندان باخرد ایران تا بدانند ما از بیخردی چه می کشیم ملی می تواند ناسیونالیست نباشد! به تازگی با جوان نو خاسته ی کم سوادی گفت و گوی داغی داشتم که از پدرش یا از دیگران شنیده بود که من از ایرانیان پیرو دکتر مصدق و ملی هستم. او مانند بسیاری از فرزندان کوچ کنندگان به بیرون از ... بیشتر بخوانید »

دورانِ پساخامنه‌‌ای، چند پیش ‌فرض ‌ و یک فرض:— کاظم کردوانی

kardavani-150x150

  در هر بحثی هرقدر پرسش اصلی که به ‌میان گذاشته می ‌شود بغرنج و بلندپروازانه باشد، پاسخ ‌ها هم به ‌همان نسبت پیچیده و «اگربنیاد» خواهند بود. و از این دست است پرسشی که ما در این نوشته در پیِ پاسخ گفتن به آن هستیم. پرسشی که نه از جنس پرسش ‌های نظری که در گستره ‌ی پیش ‌بینیِ ... بیشتر بخوانید »

علیمردان خان و جمهوری اسلامی در گفتگو با امیررضا امیربختیار

amir-bakhtiar

  دیدار رهبر جمهوری اسلامی با جمعی از برگزار کنندگان کنگره “علیمردان خان” بعد از اعتراض هایی که در لرستان و بختیاری و بعضی دیگر مناطق کشور به سریال جنجالی “سرزمین کهن” و بی احترامی که در آن به قوم لر و بختیاری شده بود، در نوع خودش حاشیه هایی را به همراه داشت. صحبت های رهبر جمهوری اسلامی و ... بیشتر بخوانید »

به برکت پول‌های کثیف و در حاشیه آن:– فریبا عادل‌خواه

Fariba-Adelkhah2

به برکت پول‌های کثیف و در حاشیه آن فریبا عادل‌خواه چند ماهی است که از هر سخن که بگذریم از سخن “پولهای کثیف” و تهدیدات احتمالی ان بویژه بر انتخابات اینده در ۷ اسفند، به سختی می توان گذشت. حرف وحدیثی که دامن بسیاری از نهاد ها و جناحهای قدرت را چنان گرفته که هر روز یکی از مسئولان چشمه ... بیشتر بخوانید »